Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

II Rzeczpospolita Polska po odzyskaniu niepodległości - mapa, podział ziem, podział administracyjny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podział ziem polskich między zaborców, którzy popadli w konflikt oraz różne koncepcje odzyskania niepodległości spowodowały, iż w trakcie I wojny światowej żołnierze polscy znaleźli się po rożnych stronach barykady. W sojuszu z wojskami państw centralnych walczyły trzy brygady Legionów Polskich, natomiast u boku ententy stał m.in. Legion Puławski. Poza tym ludność polska zasilała armię tego zaborcy, pod którego rządami się znalazła.

Ostatecznie jednak polscy dowódcy wojskowi, z Józefem Piłsudskim na czele, zachowali się elastycznie i w momencie, gdy wiadomo było, iż państwa centralne polegną, wycofali swoje wsparcie.
Na konferencji pokojowej w Paryżu Polska reprezentowana była przez Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Władysława Grabskiego i Eugeniusza Romera. Tam też, dzięki poparciu ze strony Francji (wbrew zamysłom Anglii), ustalono, że Polska odzyska Wielkopolskę (głównie dzięki udanemu powstaniu wielkopolskiemu), ziemię chełmińską i Pomorze bez Gdańska. Na wielu innych terenach odbyć miały się plebiscyty, w których to ludność miała zdecydować o swojej przynależności.
Początkowe lata II RP były okresem bardzo niespokojnym, gdyż odbywała się ciężka walka o granice państwa polskiego.

Terenami...

Podobne wypracowania