Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kwestia sudecka i konferencja monachijska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

III Rzesza od samego początku swego istnienia prowadziła bardzo agresywną politykę zagraniczną w celu zyskania hegemonii w regionie. Swoją uwagę skupiła na samym początku głównie na Europie Środkowej. Jednym z pierwszych posunięć było więc przyłączenie Austrii do Niemiec w ramach tzw. Anschlussu, w roku 1938. Wydarzenie to odbyło się bez interwencji ze strony mocarstw zachodnich. Dzięki temu Hitler zyskał pewność, że może liczyć na ustępstwa Francji oraz Wielkiej Brytanii, które za wszelką cenę będą pragnęły utrzymać pokoju w Europie.

Kolejnym celem polityki hitlerowskiej było zajęcie terenów Sudetów. Istniało kilka ku temu powodów. Po pierwsze, tereny pogranicza niemiecko-czeskiego było zamieszkiwane przez bardzo liczną mniejszość niemiecką. Nazywali się oni Niemcami sudeckimi i zamieszkiwali te tereny już od XVII wieku, kiedy to Habsburgowie rozpoczęli w tym rejonie silną akcję kolonizacyjną. Działały tam także bardzo silnie organizacje pronazistowskie. Pozwalało to Hitlerowi na wysuwanie roszczeń wobec tych terenów, jako zamieszkałych przez ludność niemiecką. Wódz realizował tym samym politykę pozyskiwania przestrzeni życiowej dla swego narodu. Istotnym był także fakt, że Sudety były rejonem bardzo zasobnym w liczne surowce...

Podobne wypracowania