Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Rzym - Architektura rzymska - cechy, przykłady, zabytki

architektura i sztuka starożytnego Rzymu, architektura rzymska, architektura Rzymu, architektura starożytnego Rzymu, Panteon

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Budownictwo wczesnorzymskie znacznie odbiegało od tego, jakim pochwalić mogły się metropolie hellenistyczne. Dopiero w III w.p.n.e. Rzymianie zaczęli wznosić budynki kamienne; wcześniej dominowały drewniane, pokryte słomą. Początkowo powstawały głównie jednopiętrowe domy lub kamienice czynszowe tamtejszych bogaczy. Pod koniec wieku pojawiać się zaczęły okazałe świeckie budowle publiczne, a później również kryte hale przeznaczone na zebrania handlowe i posiedzenia. Na dużą skalę budowano również drogi o utwardzonej nawierzchni oraz wodociągi. Te ostatnie nierzadko ciągnęły się przez wiele kilometrów.

Wraz z ogólnym rozwojem cywilizacji rzymskiej progres następował również na polu architektury. U schyłku republiki w Rzymie powstały wspaniałe budowle, jak np. świątynia Jowisza czy pierwszy kamienny teatr wzniesiony przez Pompejusza. Przebudowę miasta miał w planach również Cezar, któremu zależało na wzniesieniu imponującego forum.

Olbrzymie wille na wybrzeżach oraz okazałe ogrody, jakie w owym czasie powstawały były świadectwem wzrastającej zamożności jednostek. W odpowiedzi na rosnące potrzeby na Wschodzie zaopatrywano się w materiały budowlane, cegłę oraz zaprawę murarską. U schyłku I w. p.n.e. pojawiła...

Podobne wypracowania