Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niezależna Partia Drobnych Rolników (Węgry) - działalność i znaczenie

Niezależna Partia Drobnych Rolników powstała w roku 1930. W czasie wojny podejmowała antyfaszystowskie działania, ale po wojnie, pomimo społecznego poparcia, nie zdobyła władzy na dłużej, ze względu na antykomunistyczne nastawienie. Faktycznie wygrała w wyborach parlamentarnych roku 1945. Wybory odbyły się 4 listopada 1945 roku i NPDR udało się uzyskać prawie 60 % mandatów. Premierem został szef NPDR - Ferenc Nagy. Rozpoczęto działania, mające na celu szybką normalizację sytuacji w kraju. Udało się ułożyć stosunki zewnętrzne, co obejmowało także zaniechanie okupacji kraju, jak również otrzymać od ZSRR zobowiązanie o wycofaniu z terytorium kraju wojsk radzieckich. W związku z tą drugą kwestią zostało jednak zastrzeżone, że mogą pozostać siły "konieczne", co już dawało pole dla szerokiej interpretacji.

Komuniści mieli poparcie Moskwy, a plany Stalina obejmowały włączenie Węgier w sowiecką strefę wpływów. Dlatego też przystąpiono do bezwzględnego tępienia Niezależnej Partii Drobnych Rolników. Urządzano antypartyjne wystąpienia, a następnie przeprowadzono atak na polu politycznym. Komuniści powołali do istnienia Blok Lewicowy. Mając już bazę w takiej postaci zaczęli prowokować kłótnie pomiędzy przeciwnikami. Przyniosło to jak najlepsze...

Podobne wypracowania