Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niezależna Partia Drobnych Rolników (Węgry) - działalność i znaczenie

Niezależna Partia Drobnych Rolników powstała w roku 1930. W czasie wojny podejmowała antyfaszystowskie działania, ale po wojnie, pomimo społecznego poparcia, nie zdobyła władzy na dłużej, ze względu na antykomunistyczne nastawienie. Faktycznie wygrała w wyborach parlamentarnych roku 1945. Wybory odbyły się 4 listopada 1945 roku i NPDR udało się uzyskać prawie 60 % mandatów. Premierem został szef NPDR - Ferenc Nagy. Rozpoczęto działania, mające na celu szybką normalizację sytuacji w kraju. Udało się ułożyć stosunki zewnętrzne, co obejmowało także zaniechanie okupacji kraju, jak również otrzymać od ZSRR zobowiązanie o wycofaniu z terytorium kraju wojsk radzieckich. W związku z tą drugą kwestią zostało jednak zastrzeżone, że mogą pozostać siły "konieczne", co już dawało pole dla szerokiej interpretacji.

Komuniści mieli poparcie Moskwy, a plany Stalina obejmowały włączenie Węgier w sowiecką strefę wpływów. Dlatego też przystąpiono do bezwzględnego tępienia Niezależnej Partii Drobnych Rolników. Urządzano antypartyjne wystąpienia, a następnie przeprowadzono atak na polu politycznym. Komuniści powołali do istnienia Blok Lewicowy. Mając już bazę w takiej postaci zaczęli prowokować kłótnie pomiędzy przeciwnikami. Przyniosło to jak najlepsze rezultaty, powoli udawało się eliminować najbardziej zaciekłych elementów. Było to wspierane inscenizowanymi ulicznymi demonstracjami, występującymi przeciwko Partii Rolników. W ramach ustępstw i celem uspokojenia nastrojów, NPDR zgodziła się na usunięcie ze swych szeregów najbardziej antykomunistycznie nastawionych członków. Na tym komuniści nie zamierzali jednak poprzestać. To w ich rękach znajdowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zawiązała się tu intryga. Niebawem do publicznej wiadomości podano informację o wykryciu, rzekomego, spisku, mającego na celu destabilizację kraju i przejęciu pełni władzy przez antykomunistów. Do spisku mieli przynależeć członkowie NPDR. W roku 1947 partia została rozbita. Zagrożony był także Ferenc Nagy, ale ponieważ w momencie rozpoczęcia akcji przebywał na zagranicznej wizycie, zdecydował się, że nie powróci do kraju. Pokazowe procesy w państwach socjalistycznych były już zbyt dobrze znane, aby mógł być pewien oczekującego go scenariusza.

Niezależna Partia Drobnych Rolników odniosła po wojnie największy z możliwych sukcesów wśród państw, które znalazły się w orbicie wpływów moskiewskich. Udało jej się wygrać, w demokratycznych wyborach, zdecydowaną liczbą głosów i otrzymać władzę. Kontrofensywa, przeprowadzona przez komunistów, sprawiła jednak, że szybko ta władza została utracona i ponowne wydostanie się NPDR na polityczną powierzchnię było możliwe dopiero podczas wydarzeń roku 1956. Kolejnym razem usłyszano o niej w roku 1988, ale wówczas nie mogła już zapisać na swe konto kolejnego sukcesu.

Podobne wypracowania do Niezależna Partia Drobnych Rolników (Węgry) - działalność i znaczenie