Maksymilian Maria Kolbe - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Maksymilian Maria Kolbe naprawdę nazywał się Rajmund Kolbe. Przyszedł na świat 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Był synem tkaczy - Niemca Juliusza Kolbe i Polski Marii z domu Dąbrowskiej. Kiepska sytuacja materialna zmusiła rodzinę do osiedlenia się w Łodzi, wcześniej jednak ochrzczono małego Maksymiliana w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w jego rodzinnym mieście. W 1897 roku rodzina osiedliła się w Pabianicach, gdzie ojciec znalazł zatrudnienie w fabryce, natomiast matka została ekspedientką, a następnie położną.
Początkowo Rajmund uczył się w domu, jedynie przez rok uczęszczał do szkoły handlowej.
Według Rajmunda Kolbe 1906 roku w kościele św. Mateusza w Pabianicach objawiła mu się postać Najświętszej Maryi Panny, która nakazała chłopcu dokonać wyboru pomiędzy białą koroną symbolizującą czystość a czerwoną oznaczającą męczeństwo. Rajmund zdecydował się przyjąć obie korony. Rok później trafił wraz z bratem do lwowskiego seminarium franciszkanów. Trzy lata później rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów już pod imieniem Maksymilian. Śluby złożył 1 grudnia 1919 roku, przyjmując w ich trakcie imię Maria. Doktoryzował się z filozofii na uniwersytecie Gregorianum w Rzymie (1915 r.), z teologii – na wydziale ojców Franciszkanów w 1919 roku. Jako pasjonat matematyki oraz fizyki zajął się projektem „Eteroplanu”, urządzenia pełniącego rolę wehikułu międzyplanetarnego.
W 1918 roku, 28 kwietnia otrzymał święcenia kapłańskie, rok później zaczął wykładać w Polsce.
W trakcie pobytu w Rzymie zorganizował stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej pod patronatem Maryi, w skład którego wchodziły także osoby świeckie. Był redaktorem krakowskiego pisma-miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”. W 1927 roku stał się współzałożycielem podwarszawskiego klasztoru Niepokalanów. Od 1935 roku wydawał „Mały Dziennik”.
Udzielał się także na misjach, m.in. w Japonii, Chinach oraz Indiach. Wszędzie zakładał klasztory Niepokalańskie. Po powrocie do Polski w 1936 roku kontynuował swój nadzór nad klasztorem Niepokalanów. Ten rósł w silę i stał się najliczniejszym klasztorem wyznania katolickiego na świecie (ok. 700 zakonników w różnych krajach). Zainicjował powstanie polskiej stacji Radio Niepokalanów, nadającej w latach 1937-1938.
Klasztor zaprzestał działalności na czas okupacji hitlerowskiej. Kolbe został aresztowany 19 września 1939 roku. Został zwolniony, lecz trafił powtórnie do aresztu dwa lata później. Po przesłuchaniach na Pawiaku znalazł się w Auschwitz jako numer 16670. Tam poświęcił swoje życie w zamian za jednego z więźniów, Franciszka Gajowniczka (który doczekał się wyzwolenia). Maksymilian Kolbe powoli umierał śmiercią głodową, zaś 14 sierpnia 1941 roku zaaplikowano mu śmiertelną dawkę trucizny (fenolu). Ciało zakonnika spalono w krematorium obozowym.
Maksymiliana beatyfikował 17 października 1971 roku papież Paweł VI, a kanonizował 10 października 1982 roku papież Jan Paweł II. Kolbe został uznany patronem Zduńskiej Woli oraz Pabianic. Sprawuje także patronat nad polskimi Honorowymi Dawcami Krwi oraz energetykami.
Podobne wypracowania do Maksymilian Maria Kolbe - biografia, życiorys
- Grzegorz z Sanoka - biografia, życiorys
- Konfederacja radomska - przyczyny, przebieg, skutki
- Robert Schumann - biografia, życiorys
- Jerzy Urban - biografia, życiorys
- Kościół w PRL - reakcja na czerwiec 1976 w Polsce
- Kultura karolińska - charakterystyka, opracowanie
- Frida Kahlo - biografia, życiorys
- „Cud nad Wisłą” - Bitwa warszawska
- Powstanie „Solidarności” - ruch opozycyjny w Polsce
- Kodeks Hammurabiego - opracowanie
- Wyobraź sobie, że jesteś ambasadorem Francji w Polsce w okresie rządów Augusta II Wettina (Mocnego)...
- Konstytucja 3 maja 1791 - zmiany w ustroju społecznym (szlachta, mieszczaństwo, chłopi)
- Wojna w Afryce Północnej (1940-1943)
- Polska i jej rola w dziejach europejskiej gospodarki i struktur społecznych
- Oświecenie w Polsce - sztuka, kultura i edukacja
- Stanisław Leszczyński - biografia, życiorys
- Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej
- Cesarz Oktawian August - ciekawostki, biografia, pryncypat, podboje
- Dekolonizacja Afryki
- Niewola babilońska