Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Objawienia w Lourdes. Opis

Pierwsze objawienie miało miejsce 11. lutego 1858 roku, kiedy Bernadetta wraz z siostrą i koleżanką poszukiwały suchych gałęzi. Matka Boska ukazała się dziewczynce w grocie, znajdującej się trzy metry nad ziemią, w pełnej światłości. Trzy dni później wydarzyło się drugie objawienie. Bernadetta stała przed grotą i się modliła, aż w końcu po raz kolejny ujrzała Matkę Boską. Coraz więcej osób zaczyna wierzyć dziewczynce.

Trzecie, czwarte i piąte objawienie są do siebie bardzo podobne, dziewczynka stojąc przed grotą odmawia różaniec i wpada w ekstazę. W szóstym objawieniu, 21. lutego, uczestniczy już prawie sto osób. Dwa dni później odbywa się kolejne objawienie, tym razem Bernadetta otrzymuje trzy sekrety, które dotyczą jej osobiście, nie może o nich opowiedzieć nawet spowiednikowi. Ósme objawienie przebiega zwyczajnie, dziewiąte natomiast wzbudziło poruszenie, gdyż Matka Boska nakazała dziewczynce napić się wody ze źródła, a następnie pomodlić się za grzeszników.

Dziesiąte objawienie obserwuje jeszcze więcej świadków. Dwunaste objawienie również wzbudziło kontrowersję, ponieważ wśród zgromadzonych pojawiła się kobieta, która po wypadku nie była w stanie poruszać dłonią, a dwa palce miała krzywe. Wtedy umyła dłoń w wodzie z groty i ze zdumieniem stwierdziła, iż odzyskała dawną sprawność. Podczas kolejnych trzech objawień dziewczynka prowadziła dialog ze ,,świetlistą panią”, była kilka razy przesłuchiwana przez policję.

Podczas szesnastego objawienia, 25. marca, postać w końcu opowiada dziewczynce kim jest. Mówi, że jest ,,Niepokalane poczęcie”. Dziewczynka, ponieważ nie rozumie do końca znaczenia tych słów, udaje się do proboszcza, który stwierdza, że tylko Matka Boska mogła tak powiedzieć. Objawienie to przyczyniło się do kolejnej, jeszcze większej fali pielgrzymek do groty.

7. kwietnia Bernadetta udaje się po raz kolejny do groty, zabiera ze sobą świecę, prezent od burmistrza za przywrócenie go do zdrowia. Dokonał się wtedy tzw. ,,cud świecy”. Otóż dziewczynka, trzymając zapaloną świecę, wkroczyła w stan ekstazy, która trwała ponad godzinę, w tym czasie świeca się wypaliła, a ogień dotykał dłoni Bernadetty, na której nie pozostał żaden ślad.

Ostatnie objawienie odbyło się 16. lipca. Bernadetta udała się do groty, by odmówić różaniec. Wtedy doznała ostatniej ekstazy i spotkania z Matką Boską Niepokalaną.

Podobne wypracowania do Objawienia w Lourdes. Opis