Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bogowie greccy - mitologia. Bogowie greccy i ich atrybuty

wierzenia starożytnych Greków, starożytność, religia, Apollo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Starożytni Grecy stworzyli wspaniałą mitologię pełną różnorodnych bogów, bóstw, herosów, demonów i ludzkich bohaterów, których przygody inspirują po dziś dzień. Są tematem wielu filmów, ale i natchnieniem w pisaniu książek. Jak widać, warto poznać mitologię grecką.

Większość bogów starożytnej Grecji miało postać antropomorficzną, tj. występowało w ludzkich kształtach. Zresztą mieli oni nie tylko ludzkie kształty, ale i człowiecze cechy wewnętrzne, wraz z charakterystycznymi dla śmiertelników wadami i zaletami. Potrafili się gniewać, wściekać, popadać w smutki, ale i cieszyć się, litować, hojnie wynagradzać za dobre uczynki.

Nim poznamy postaci pierwszoplanowe w religii starożytnych Greków, warto zapoznać się z mitem o powstaniu świata, który mówi również o powstaniu samych bogów. Mianowicie na początku był chaos, a z chaosu wyłoniły się dwa bóstwa – tj. Uranos i Gaja. Ich związek pozwolił spłodzić okrutne stwory, tj. tytany, cyklopy i sturękich hekatochejrów. Jednakże potomstwo nie zadowoliło Uranosa, który postanowi strącić je do najdalszego zakątka Hadesu, czyli samego Tartaru. Gaja, pochwycona przez żal, postanowiła pomóc...

Podobne wypracowania