Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarstwo Rzymskie - podboje rzymskie - historia, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyglądając się Imperium Romanum z różnego okresu trwania cesarstwa można zauważyć, iż wzrost jego granic następował stosunkowo szybko. Na początku VI wieku p.n.e. Rzym był jedynie państwem-miastem, choć trzeba przyznać, że jak na taką formę działalności posiadał on dość spore terytorium i rozległe kontakty dyplomatyczne z miastami południowej części Półwyspu Apenińskiego, greckimi koloniami, a nawet z samą Kartaginą.

W 486 r. p.n.e. Rzymianie rozpoczęli kampanię przeciw tubylczym Etruskom i podbili środkową Italię. W 275 r. p.n.e. Rzymianie podbili Tarent i do roku 264 p.n.e. trwała ich ekspansja na półwyspie. Rozpoczęte w 264 roku p.n.e. wojny punickie przyczyniły się do kolejnych wzrostów terytorialnych państwa – po raz pierwszy wykroczyło ono poza tereny Italii. Pokonując Kartaginę, Rzym zapewnił sobie zdobycze na terenie Hiszpanii, udowadniając w ten sposób swoją siłę. Fakt ten został przypieczętowany kolejnymi zwycięskimi bitwami, choćby z wojskami macedońskimi w 197 r. p.n.e. pod Kykoskefalaj oraz w 190 r. p.n.e. z wojskami Seleucydów pod Magnezją. W roku 146 p.n.e. Rzymianie ostatecznie zniszczyli państwo kartagińskie i greckie. Interesujące jest to, iż nie tylko militarnymi podbojami zyskiwali oni nowe terytoria,...

Podobne wypracowania