Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarstwo Rzymskie - podboje rzymskie - historia, opracowanie

Przyglądając się Imperium Romanum z różnego okresu trwania cesarstwa można zauważyć, iż wzrost jego granic następował stosunkowo szybko. Na początku VI wieku p.n.e. Rzym był jedynie państwem-miastem, choć trzeba przyznać, że jak na taką formę działalności posiadał on dość spore terytorium i rozległe kontakty dyplomatyczne z miastami południowej części Półwyspu Apenińskiego, greckimi koloniami, a nawet z samą Kartaginą.

W 486 r. p.n.e. Rzymianie rozpoczęli kampanię przeciw tubylczym Etruskom i podbili środkową Italię. W 275 r. p.n.e. Rzymianie podbili Tarent i do roku 264 p.n.e. trwała ich ekspansja na półwyspie. Rozpoczęte w 264 roku p.n.e. wojny punickie przyczyniły się do kolejnych wzrostów terytorialnych państwa – po raz pierwszy wykroczyło ono poza tereny Italii. Pokonując Kartaginę, Rzym zapewnił sobie zdobycze na terenie Hiszpanii, udowadniając w ten sposób swoją siłę. Fakt ten został przypieczętowany kolejnymi zwycięskimi bitwami, choćby z wojskami macedońskimi w 197 r. p.n.e. pod Kykoskefalaj oraz w 190 r. p.n.e. z wojskami Seleucydów pod Magnezją. W roku 146 p.n.e. Rzymianie ostatecznie zniszczyli państwo kartagińskie i greckie. Interesujące jest to, iż nie tylko militarnymi podbojami zyskiwali oni nowe terytoria, wszak wystarczy wspomnieć, iż w 133 r. p.n.e. władca Pergamonu zapisał w spadku Rzymowi całe swoje królestwo.

W 121 r. p.n.e. Galia nie zdołała się obronić przed napaścią Rzymu i dostała się pod jego władanie – podobnie stało się z germańskimi plemionami Teutonów i Cymbrów, które zostały zniszczone przez rzymskie legiony w 103-102 r. p.n.e., Cylicją w 101 r. p.n.e. i następnie w 96 r. p.n.e. z Cyrenejką. Imperium było już bardzo rozległe i może imponować nawet współczesnym, a ekspansja nie została powstrzymana. Resztki broniącej się Galii zostały podbite w latach 58-52 p.n.e. przez słynnego Juliusza Cezara. Wkrótce podbite zostały również i Egipt, cała Azja Mniejsza, Syria, reszta Grecji, Brytania aż po Szkocję oraz Maroko, osiągając w roku 117 n.e. szczyt swoich możliwości.W ten oto sposób Imperium Rzymskie stało się ogromną potęgą o terytorium ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych (współczesna Polska ma ok. 312 tysięcy kilometrów kwadratowych), ludności szacowanej na ponad 56 milionów.

Podobne wypracowania do Cesarstwo Rzymskie - podboje rzymskie - historia, opracowanie