Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt Bolesława Krzywoustego ze Zbigniewem - najazd niemiecki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nieporozumienia i konflikty między Bolesławem i Zbigniewem miały bardzo długą historię. Do pierwszej poważnej sprzeczki (być może tej, która określiła ich wzajemne stosunki w kolejnych latach) doszło jeszcze przed pogrzebem ojca - Władysława Hermana. Bracia nie potrafili uzgodnić podziału skarbów książęcych i tylko dzięki pośrednictwu arcybiskupa nie doszło do tragedii. Szybko okazało się, że niepokoje Zbigniewa były uzasadnione. Pomimo, iż był starszy wiekiem, otrzymał mniejsze terytorium. Ustępował bratu niemalże pod każdym względem, a wszystko to wzbudzało w nim zazdrość i niechęć względem Bolesława. Pragnienie zrewanżowania się za zniewagi stało się prawdziwą obsesją Zbigniewa.

Pierwszy przejaw podtępnych działań Zbigniewa był widoczny już w roku 1103. Wtedy to, za jego namową, Czesi wtargnęli na Śląsk, pustosząc okolice Wrocławia. Efektem tego była dwuletnia wojna z zachodnimi sąsiadami.

W roku 1105, przed planowaną wyprawą na Pomorze, Bolesław starał się zjednać sobie przychylność brata. Udało mu się to tylko pozornie. Co prawda rodzeństwo złożyło sobie przyrzeczenia wierności, ale skoro tylko się rozstali, Zbigniew powrócił do swej polityki. Nie tylko nie pomógł bratu w walce z Pomorzem, ale jeszcze działał na jego niekorzyść....

Podobne wypracowania