Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów z roku 20 X 1791 - tło historyczne i postanowienia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Próba zreformowania podupadającej w XVIII wieku Rzeczypospolitej nie mogła ominąć także jej stosunków z Litwą, z którą wszak Polska tworzyła od 1 VII 1569 roku unię. Dlatego też obok konstytucji z 1791 roku, która wydatnie reformowała kraj czyniąc z niego nowoczesne i sprawnie działające państwo, spisano ustawę, która stosunki między bratnimi narodami miała na nowo ustanawiać. Było to Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów z 20 października 1791 roku. Poprzedzały je inne kroki, które miały za zadanie spoić Polskę i Litwę, a były to zatwierdzone przez wspomnianą konstytucję komisje wspólne dla obu państw: Komisja Wojskowa Obojga Narodów oraz Komisja Edukacji Narodowej. W lipcu 1791 roku utworzono także Komisję Policji Obojga Narodów, w której udział mieli zarówno Polacy jak i Litwini.
Jak już wspomniałem, Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów zostało podpisane 20 października 1791 roku. Składa się ono z preambuły oraz pięciu punktów, a wreszcie i zakończenia. Owe punkty to przede wszystkim gwarancje dla Litwy, takie jak choćby równa liczba przedstawicieli w Komisji Wojskowej oraz w Komisji Skarbowej, a przewodnictwo owych komisji miało być przemienne, w równym wymiarze czasu. Również względem ministrów i urzędników miała istnieć równowaga pomiędzy Koroną a Litwą. Jeśli chodzi o finanse, to kasa skarbowa Wielkiego Księstwa Litewskiego miała pozostać na Litwie. Co do sądów i wszelkich spraw sądowych dotyczących obywateli litewskich - miały one być prowadzone przez wydzielony dla Wielkiego Księstwa Litewskiego sąd.
Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów to niewątpliwie duży sukces zarówno dla Korony, jak i dla Wielkiego Księstwa Litewskiego. Strona Polska poczyniła liczne ustępstwa czyniąc z Litwy równoprawnego partnera politycznego w tworzonej przez oba narody federacji. Dobre stosunki między oboma krajami miały zagwarantować ich prawidłowy rozwój oparty na równouprawnieniu, uczciwym współudziale przy władzy oraz zyskach, ale i jednakowej odpowiedzialności za poczynione kroki. Niestety sąsiedzi Rzeczpospolitej dostrzegali w jej wzmocnieniu zagrożenie dla swoich interesów i wkrótce miały one zaingerować w wewnętrzne sprawy Polski wysyłając w jej kierunku z trzech stron wielkie armie.
Podobne wypracowania do Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów z roku 20 X 1791 - tło historyczne i postanowienia
- Marc Chagall - biografia, życiorys
- Parlamentaryzm szlachecki. Sejmy i sejmiki w Polsce XVI-XVIII w.
- Jan Długosz - biografia, życiorys
- Stefan Czarniecki - charakterystyka postaci i dokonania w czasie potopu szwedzkiego
- Wyprawy krzyżowe - skutki wypraw krzyżowych dla Europy i Bizancjum
- Kleopatra - biografia, życiorys
- Władysław Łokietek - panowanie. Zjednoczone Królestwo Polskie pod rządami Władysława Łokietka
- Pitagoras z Samos - biografia, twierdzenia
- Sprowadzenie zakonu krzyżackiego za ziemie polskie
- Kryzys gospodarczy w Rzeczpospolitej XVI wieku
- Układ o neutralności - Moskwa - Tokyo
- Wojna polsko-rosyjska w 1792 roku
- Konstytucja kwietniowa (1935)
- Inkowie - Cywilizacja Inków - opracowanie
- Karl Martell - Karol Młot. Charakterystyka władcy
- Niepodległe Państwo Chorwackie
- Granica południowa Polski po I wojnie światowej - spór o Śląsk Cieszyński
- Eric Satie - biografia, życiorys
- Zjazdy szlacheckie i wolna elekcja - zagrożenia dla Polski
- Wojna stuletnia - skutki. Bilans wojny stuletniej