Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt Ateny - Sparta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt o hegemonię wśród antycznych polis greckich pomiędzy dwoma najpotężniejszymi spośród nich, czyli Atenami i Spartą przewija się praktycznie przez całą historię Hellady. Swoje apogeum osiągnął on w drugiej połowie V w. p.n.e. i przybrał formę otwartej wojny, zwanej peloponeską.

Pod koniec VI stulecia p.n.e. dążąca do wzmocnienia swojej pozycji wobec sąsiadów Sparta zainicjowała powstanie sojuszu (grec. symmachia) większości państwek Peloponezu, czyli tzw. Związku Peloponeskiego. Wiodącą w nim rolę odgrywała najsilniejsza Sparta, ale również pozostali członkowie, tj. Korynt nie pozostawali bez wpływu na politykę Związku.

W odpowiedzi na konsolidację obozu pro-spartańskiego, niedługo później, wokół Aten powstał konkurencyjny Związek Morski zrzeszający ponad 150 polis z Attyki i basenu Morza Egejskiego. Jednak dominacja Aten w jego obrębie była niezwykle uciążliwa dla członków - jedynie wykonawców woli Ateńczyków, którzy zarządzali skarbem sojuszu, decydowali o składkach oraz polityce w imieniu wszystkich zrzeszonych.

Bezpośrednich przyczyn wybuchu konfliktu z lat 431-404 p.n.e. pomiędzy dwoma wrogimi obozami było trzy . Pierwszą był zatarg pomiędzy Koryntem, sojusznikiem Sparty a...

Podobne wypracowania