Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Kopernik - biografia, życiorys

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Wychowywał się w rodzinie kupieckiej. Jego przodkowie pochodzili ze wsi Koperniki, która znajdowała się na Śląsku. Ojciec Kopernika, Mikołaj Starszy był kupcem hurtownikiem, prowadzącym sprzedaż miedzi z kupcami w Gdańsku. Matką astronoma była Barbara Watzenrode. Kopernik miał troje rodzeństwa : Andrzeja, Barbarę i Katarzynę.

W 1491 Kopernik zakończył naukę w parafialnej szkole w Toruniu. Następnie rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Pięć lat później udał się da Bolonii, gdzie z pomocą wuja Łukasza podjął studia prawnicze. Tam poznał wybitnego astronoma Dominika Marię Novary i został jego współpracownikiem. Przyjaciel zainteresował go sprawami astronomii, toteż Kopernik sam zaczął poszukiwać odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania. Zainspirowany pracami Ptolemeusza i Georga von Peurbacha rozpoczął badania, które miały na celu obalenie teorii pierwszego z wymienionych astronomów.

Kopernik nie zgadzał się z teocentryczną wizją wszechświata. W roku 1497 przeprowadził w Bolonii obserwację najjaśniejszej z gwiazd z gwiazdozbiorze Byka, Aldebarana. Badania te potwierdziły słuszność jego wątpliwości co do wcześniejszych teorii. Kontynuował swoje astronomiczne badania, ale kształcił się też w innych dziedzinach. Rozpoczął studia medyczne a w roku 1503 został doktorem prawa kanonicznego. Jego najważniejszym dziełem jest praca poświęcona teorii heliocentrycznej, zatytułowana „O obrotach sfer niebieskich” („De revolutionibus orbium coelestium”). Kopernik zawarł w tej książce wizję wszechświata niezgodną z dotychczas istniejącymi. Udowodnił, że w centrum znajduje się Słońce, a wszystkie planety, także Ziemia, krążą wokół niego. Teoria ta wywołała naukową rewolucję, jednak w końcu potwierdziła się.

Wbrew pozorom Kopernik nie zajmował się jedynie astronomią. Ówcześnie był znany również ze swoich umiejętności politycznych. Był ważną osobistością na dworach i zebraniach możnowładców. Uczestniczył w koronacji Zygmunta Starego I, brał udział w Soborze Loretańskim, objął stanowiska administratora dóbr wspólnych kapitulnych, a nawet został wyznaczony do przeprowadzenia negocjacji z przedstawicielem zakonu krzyżackiego, Albrechtem Hohenzollernem. Pisywał także inne działa, nie tylko dotyczące astronomii. Napisał epigramat z okazji ślubu Zygmunta Starego, przetłumaczył z łaciny na grekę wiersze starożytnego twórcy Teofilakta. Jak widać jego zainteresowania i umiejętności były rozległe, ale najbardziej przysłużył się ludzkości swoimi badaniami astronomicznymi. Kopernik zmarł w roku 1543 we Fromborku na skutek wylewu.

Podobne wypracowania do Mikołaj Kopernik - biografia, życiorys