Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Kopernik - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Wychowywał się w rodzinie kupieckiej. Jego przodkowie pochodzili ze wsi Koperniki, która znajdowała się na Śląsku. Ojciec Kopernika, Mikołaj Starszy był kupcem hurtownikiem, prowadzącym sprzedaż miedzi z kupcami w Gdańsku. Matką astronoma była Barbara Watzenrode. Kopernik miał troje rodzeństwa : Andrzeja, Barbarę i Katarzynę.

W 1491 Kopernik zakończył naukę w parafialnej szkole w Toruniu. Następnie rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Pięć lat później udał się da Bolonii, gdzie z pomocą wuja Łukasza podjął studia prawnicze. Tam poznał wybitnego astronoma Dominika Marię Novary i został jego współpracownikiem. Przyjaciel zainteresował go sprawami astronomii, toteż Kopernik sam zaczął poszukiwać odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania. Zainspirowany pracami Ptolemeusza i Georga von Peurbacha rozpoczął badania, które miały na celu obalenie teorii pierwszego z wymienionych astronomów.

Kopernik nie zgadzał się z teocentryczną wizją wszechświata. W roku 1497 przeprowadził w Bolonii obserwację najjaśniejszej z gwiazd z gwiazdozbiorze Byka, Aldebarana. Badania te potwierdziły słuszność jego wątpliwości co do wcześniejszych teorii. Kontynuował swoje astronomiczne badania,...

Podobne wypracowania