Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Eiffel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustaw Eiffel, nazywany „czarodziejem żelaza”, urodził się w 1832 roku w Dijon we Francji. Pochodził z burżuazyjnej rodziny o niemieckich korzeniach. Studiował inżynierię chemiczną, którą ukończył w 1855 roku. Bardzo krótko pracował w zawodzie, po niedługim czasie zainteresował się konstrukcjami metalowymi. Już w 1966 roku otworzył własną firmę specjalizująca się w tego typu zleceniach. Jego najbardziej znanym dziełem jest oczywiście paryska Wieża Eiffla, wzniesiona według projektu inżyniera w 1889 roku. Wieża powstawała na Polach Marsowych od 1887 roku i była stworzona specjalnie na wystawę światową w 1889 roku.

Inżynier ma jednak wiele innych osiągnięć. Brał udział między innymi w tworzeniu projektu Statui Wolności w Nowym Yorku. Gustaw Eiffel jest autorem wielu innych, budzących podziw, dzieł architektonicznych. Należą do nich między innymi most łączący ląd ze skałą, na której znajduje się figura Najświętszej Marii Panny w Biarritz. Zachwyt budzi również monumentalny łuk (175 metrów), który wznosi się 122 metry nad przepaścią tworząc  wiadukt w Garabit. Sława inżyniera-architekta wybiegła poza granice Francji. Eiffel wybudował w Portugalii most Maria Pia nad rzeka Douro, który jest jedną z pereł architektonicznych...

Podobne wypracowania