Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pitagoras z Samos - biografia, twierdzenia

Pitagoras nie bez powodu kojarzony jest współcześnie z matematyką, wszak była to jedna z jego ulubionych dziedzin nauki. Nie licząc chętnie podejmowanej filozofii i mistyki, to właśnie matematyka była jego ulubionym zajęciem.

Jednakże poza bardzo ważnym i przydatnym prawem Pitagorasa (które ma zastosowanie w trójkątach prostokątnych), warto przyjrzeć się bardziej jego twierdzeniom filozoficznym. Mianowicie uważa się, iż był on zwolennikiem teorii duszy nieśmiertelnej, która po opuszczeniu ciała miała błądzić po świecie. Częściowo jest to zbieżne ze współczesnymi wierzeniami Kościoła Katolickiego, który również uznaje nieśmiertelność duszy.

Pitagoras był również orędownikiem dobrego wychowania, nie tolerał kłamstwa i kradzieży, sugerował, by na starość dzieci zajmowały się własnymi rodzicami. Nie można było również przejść obojętnie obok innego człowieka, jeśli ten był w potrzebie – należało mu podać pomocną dłoń. Zresztą dobre wychowanie nie mogło się obyć bez religii, która była dla Pitagorasa ważnym elementem codzienności. W celu poprawy własnej osobowości i samodoskonalenia się, zalecał on swoim uczniom zadawać sobie przed snem kilka ważnych pytań, które miały wpłynąć na przyszłe postępowanie człowieka. Dotyczyły one m.in. tego, czy danego dnia popełniliśmy jakiś błąd – jeśli tak, to czy wynikał on z naszego złego działania czy też z zaniechania dobrego czynu.

Co prawda Pitagoras mawiał, że „wszystko jest piękne dzięki liczbie”, ale interesował się również ludźmi, twierdząc, że „zły język zdradza złe serce”.

Podobne wypracowania do Pitagoras z Samos - biografia, twierdzenia