Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna polsko-rosyjska w 1792 roku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dostrzegając słabość ustroju i systemu społecznego Rzeczypospolitej, postanowiono o naprawie ojczyzny, która miała być zatwierdzona w zgodzie z ustawami Sejmu Wielkiego z lat 1788-1792. Zmiany te ustanawiały stutysięczną armię, co było ogromnym krokiem naprzód w porównaniu do dotychczasowej obrony, która ustanowiona była na poziomie zupełnie minimalnym. Konstytucja z 1791 roku była symbolem tego znacznego postępu. Wzmocnienie Polski nie leżało w interesie Rosji, która pragnęła sprawować pieczę nad tym regionem, stąd też zakończyła ona szybko działania militarne przeciwko Szwecji i Turcji, by uderzyć na niepokornych Polaków. Jednak nim to nastąpiło, potrzebny był jakiś pretekst. Jako ten ostatni posłużyła m.in. konfederacja targowicka z 27 kwietnia 1792 roku, choć strona rosyjska starała się wykazać szereg innych powodów, zgodnie z którymi Rosja miała prawo wypowiedzieć Polsce wojnę, pośród nich były m.in. zarzuty obrazy majestatu Katarzyny II (której dopuścił się ponoć Sejm Czteroletni), czy też prześladowanie Rosjan oraz prawosławnych.

W celu przywrócenia w Rzeczypospolitej stanu pożądanego przez carycę, Katarzyna II wysłała na wojnę armię liczącą sobie ponad 97.000 żołnierzy. Armia podzielona...

Podobne wypracowania