Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Granica południowa Polski po I wojnie światowej - spór o Śląsk Cieszyński

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy po zakończeniu działań I wojny światowej Rzeczpospolita Polska rozpoczęła odbudowę swej z dawna utraconej państwowości, musiała zająć się nie tylko budową własnej administracji, ukształtowaniem systemu wyborczego, ustroju politycznego, i odrodzeniem się polskiego szkolnictwa (także szkolnictwa wyższego). Polska musiała wówczas walczyć także o sprawy najbardziej podstawowe dla istnienia państwa. Miała to być walka o własne granice. A spornych terytoriów było bardzo dużo - z jednej strony przegrani po wojnie Niemcy żądali Śląska i Wielkopolski, z drugiej strony groził Rzeczpospolitej Związek Radziecki, od południa sporne były ziemie śląska cieszyńskiego, o które konflikt toczył się z bratnim dla Polski narodem - z Czechosłowacją.

Wraz z końcem I wojny światowej nie ustały wszelkie konflikty, niektóre z nich wręcz dopiero rozgorzały. Polska została zmuszona do walki o swoje własne etniczne ziemie, które nie zostały jej przyznane przez ustalenia międzynarodowe. Jednym ze spornych terenów pozostawał Śląsk Cieszyński, do którego pretensje zgłosiła zarówno Polska jak i Czechosłowacja. Pierwotnie teren ten miał być podzielony między oba kraje wzdłuż granic etniczncyh - tak bynajmniej wynikało z wcześniejszych ustaleń...

Podobne wypracowania