Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stosunek Niemiec do sprawy polskiej w okresie I wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z wybuchem działań I wojny światowej, pośród Polaków wzrosła znacznie nadzieja na odzyskanie własnego niepodległego państwa. Nadzieje te były tym bardziej uzasadnione, gdyż zaborcy walczyli przeciwko sobie - po jednej stronie frontu miały walczyć wojska rosyjskie, z drugiej zaś strony stała armia pruska oraz armia austriacka. Należy przy tym napomknąć, iż w Rosji rozpoczęła się rewolucja, która trawiła ją od wewnątrz coraz mocniej. Taki stan rzeczy zachęcał zarówno jednych jak i drugich do podsycania polskich nadziei, rzucając niejasnymi hasłami odtworzenia wolnego i niepodległego państwa polskiego w zamian za wsparcie jakiego mieli udzielić Polacy danej stronie konfliktu. Takie nadzieje dawali także i Niemcy, którzy przecież potrzebowali wsparcia ze względu na walkę na dwóch frontach jednocześnie.

Aktywność wojskowa Polaków, która była bardzo ceniona na frontach I wojny światowej, była mocną zachętą dla różnych państw, by te zabiegały o ich wsparcie. Wraz z nastaniem sierpnia 1914 roku, dowódcy Państw Centralnych złożyli obietnice wyzwolenia państwa polskiego spod jarzma Rosji (na co w odpowiedzi wódz rosyjskiej armii wystosował odezwę w podobnym tonie, lecz skierowaną przeciwko Prusom i...

Podobne wypracowania