Paulo Coelho - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Paulo Coelho urodził się 24 sierpnia 1947 roku w Rio de Janeiro. Od początku był dzieckiem bardzo wrażliwym. Rodzice zdawali się go nie rozumieć.
Pisarz rozpoczął naukę w szkole Jezuitów San Ignacio, w swoim rodzinnym mieście. To właśnie w tym miejscu odkrył, iż chce zostać pisarzem, a nie inżynierem, o czym marzyli jego rodzice. Po pewnym czasie, gdy zauważyli, że zamiary ich dziecka są prawdziwe, uznali go za niepoczytalnego. Pierwszy raz oddali go na leczenie do szpitala psychiatrycznego w roku 1966. Zdarzyło się to jeszcze dwukrotnie w 1967 i 1968 roku.
Zdawać by się mogło, że Coelho nie przejmował się słowami rodziców. Związał się z teatrem, który był uosobieniem grzechu i rozpusty według społeczeństwa brazylijskiego. Rozpoczął pracę jako dziennikarz. Nadal nie chciał być inżynierem. Rodzice pisarza prosząc o jeszcze jedną konsultację dla niego, usłyszeli, że jest on zupełnie zdrowy, co więcej – z tego powodu absolutnie nie powinien przebywać w takim miejscu jak klinika psychiatryczna. Pisarz był rozdarty pomiędzy marzeniami swoimi a marzeniami rodziców. Chciał spełnić oba. Ostatecznie obie rzeczy były ze sobą nie do pogodzenia. Paulo wybrał teatr i zrezygnował z wymarzonych studiów, które rodzice dla niego wybrali.
Niemalże od czasu porzucenia studiów, do roku 1976, Coelho współpracował z muzykiem rockowym – Raulem Seixasem. Napisał dla niego ponad sześćdziesiąt utworów. Pisarz obracał się w dość podejrzanych kręgach. Obawy jego rodziców powoli zaczęły się ziszczać. W roku 1973 wstąpił do Stowarzyszenia Alternatywnego. Osoby, które wokół siebie skupiało, występowały przeciw ustrojowi kapitalistycznemu, chciały bronić praw jednostki. Członkowie grupy uprawiali czarną magię i zachowywali się podejrzanie. Było w nich coś, co budziło niepokój.
Raul okazał się dobrym przyjacielem Coelho. Na początku lat siedemdziesiątych razem rozprowadzali ulotki, które nakłaniały do swobody obyczajowej i wolności. Nosiły one nazwę „Kring-ha” i były raczej satyrą niż realnym zagrożeniem. Władze jednak uznały inaczej i zamknęły mężczyzn w więzieniu. Paulo pozostawał w nim o wiele dłużej niż muzyk. Powodem było przeświadczenie policji o tym, że całym zajściem kierował Coelho. Po dwóch dniach pisarza wypuszczono. Jednakże niedługo po tym został on ponownie schwytany. Te opresje były o wiele poważniejsze niż kilka dni temu. Mógł zginąć. Nieoczekiwanie Coelho wyznał policjantom, iż jest osobą chorą umysłowo, która już kilkakrotnie leczyła się w klinikach. Wymówka poskutkowała i pisarz odszedł ratując swoje życie.
Zdarzenie to musiało bardzo pisarza przestraszyć, ponieważ porzucił myśl o życiu jak hippis. Ustatkował się. Rozpoczął pracę w wytwórni Polygram, ożenił się. W roku 1977 Coelho przeprowadził się do Londynu. Spędził tam jedynie rok. Po powrocie do kraju pracował w wytwórni płytowej CBS. Trzy miesiące później Paulo nie pojawił się w pracy oraz oświadczył żonie, że od niej również odchodzi. Dwa lata później spotkał swoją znajomą Cristinę Oiticicę. Razem spędzali bardzo dużo czasu. Przyjaźń przerodziła się w miłość, a zwieńczeniem tej był ślub.
Coelho jest autorem takich książek jak: „Alchemik”, „Brida”, „Weronika postanawia umrzeć”, „Zahir”, „Czarownica z Portobello”.
Podobne wypracowania do Paulo Coelho - biografia, życiorys
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie
- Franciszkanizm w poezji Jana Kasprowicza - „Przeprosiny Boga” - interpretacja
- Legenda o poznańskich koziołkach - streszczenie
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz Polaków w „Panu Tadeuszu”
- Fabryki, kopalnie, huty w oczach Stefana Żeromskiego - nowoczesność i postęp. Rozwiń temat odwołując się do konkretnych przykładów
- Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - znaczenie tytułu noweli. Opracowanie
- Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - najważniejsza problematyka opowiadania
- Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły” - streszczenie powieści
- Jan Kochanowski „Pieśni XII” („Pieśń świętojańska o Sobótce”) - motyw tańca w pieśni Kochanowskiego
- Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - motyw cierpienia w powieści Goethego. Opracowanie
- Różny czy podobny wizerunek średniowiecznego rycerza? - na podstawie „Dziejów Tristana i Izoldy” oraz „Pieśni o Rolandzie”
- Czesław Miłosz „Piosenka o końcu świata” - interpretacja i analiza wiersza
- Michał Choromański - biografia, życiorys
- Krzysztof Kamil Baczyński „Orfeusz w lesie” - interpretacja i analiza utworu
- Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - charakterystyka Wiktora Rubena
- Ignacy Krasicki „Lew i zwierzęta” - interpretacja, opracowanie bajki
- Leopold Staff „Sonet szalony” - interpretacja i analiza utworu
- Antoni Czechow „Dyplomata” - charakterystyka głównych bohaterów utworu
- Józef Baka „Uwagi śmierci niechybnej” - interpretacja i analiza utworu
- Przypowieści biblijne - „Przypowieść o talentach” - Uniwersalny charakter przypowieści biblijnych