Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paulo Coelho - biografia, życiorys

Paulo Coelho urodził się 24 sierpnia 1947 roku w Rio de Janeiro. Od początku był dzieckiem bardzo wrażliwym. Rodzice zdawali się go nie rozumieć.

Pisarz rozpoczął naukę w szkole Jezuitów San Ignacio, w swoim rodzinnym mieście. To właśnie w tym miejscu odkrył, iż chce zostać pisarzem, a nie inżynierem, o czym marzyli jego rodzice. Po pewnym czasie, gdy zauważyli, że zamiary ich dziecka są prawdziwe, uznali go za niepoczytalnego. Pierwszy raz oddali go na leczenie do szpitala psychiatrycznego w roku 1966. Zdarzyło się to jeszcze dwukrotnie w 1967 i 1968 roku.

Zdawać by się mogło, że Coelho nie przejmował się słowami rodziców. Związał się z teatrem, który był uosobieniem grzechu i rozpusty według społeczeństwa brazylijskiego. Rozpoczął pracę jako dziennikarz. Nadal nie chciał być inżynierem. Rodzice pisarza prosząc o jeszcze jedną konsultację dla niego, usłyszeli, że jest on zupełnie zdrowy, co więcej – z tego powodu absolutnie nie powinien przebywać w takim miejscu jak klinika psychiatryczna. Pisarz był rozdarty pomiędzy marzeniami swoimi a marzeniami rodziców. Chciał spełnić oba. Ostatecznie obie rzeczy były ze sobą nie do pogodzenia. Paulo wybrał teatr i zrezygnował z wymarzonych studiów, które rodzice dla niego wybrali.

Niemalże od czasu porzucenia studiów, do roku 1976, Coelho współpracował z muzykiem rockowym – Raulem Seixasem. Napisał dla niego ponad sześćdziesiąt utworów. Pisarz obracał się w dość podejrzanych kręgach. Obawy jego rodziców powoli zaczęły się ziszczać. W roku 1973 wstąpił do Stowarzyszenia Alternatywnego. Osoby, które wokół siebie skupiało, występowały przeciw ustrojowi kapitalistycznemu, chciały bronić praw jednostki. Członkowie grupy uprawiali czarną magię i zachowywali się podejrzanie. Było w nich coś, co budziło niepokój.

Raul okazał się dobrym przyjacielem Coelho. Na początku lat siedemdziesiątych razem rozprowadzali ulotki, które nakłaniały do swobody obyczajowej i wolności. Nosiły one nazwę „Kring-ha” i były raczej satyrą niż realnym zagrożeniem. Władze jednak uznały inaczej i zamknęły mężczyzn w więzieniu. Paulo pozostawał w nim o wiele dłużej niż muzyk. Powodem było przeświadczenie policji o tym, że całym zajściem kierował Coelho. Po dwóch dniach pisarza wypuszczono. Jednakże niedługo po tym został on ponownie schwytany. Te opresje były o wiele poważniejsze niż kilka dni temu. Mógł zginąć. Nieoczekiwanie Coelho wyznał policjantom, iż jest osobą chorą umysłowo, która już kilkakrotnie leczyła się w klinikach. Wymówka poskutkowała i pisarz odszedł ratując swoje życie.

Zdarzenie to musiało bardzo pisarza przestraszyć, ponieważ porzucił myśl o życiu jak hippis. Ustatkował się. Rozpoczął pracę w wytwórni Polygram, ożenił się. W roku 1977 Coelho przeprowadził się do Londynu. Spędził tam jedynie rok. Po powrocie do kraju pracował w wytwórni płytowej CBS. Trzy miesiące później Paulo nie pojawił się w pracy oraz oświadczył żonie, że od niej również odchodzi. Dwa lata później spotkał swoją znajomą Cristinę Oiticicę. Razem spędzali bardzo dużo czasu. Przyjaźń przerodziła się w miłość, a zwieńczeniem tej był ślub.

Coelho jest autorem takich książek jak: „Alchemik”, „Brida”, „Weronika postanawia umrzeć”, „Zahir”, „Czarownica z Portobello”.

Podobne wypracowania do Paulo Coelho - biografia, życiorys