Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - skutki. Bilans wojny stuletniej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ponad stuletnia wojna – prowadzona z niespotykanym dotąd rozmachem, zakończona ostatecznie w roku 1453 – nie mogła oznaczać niczego dobrego dla biorących w niej udział stron.

Bilans zmagań jest zdecydowanie bardziej korzystny dla Francji, która po kompletnie nieudanej pierwszej fazie konfliktu zdołała się jednak podnieść i dzięki przeprowadzeniu szeregu reform wewnętrznych odnieść ostateczne chwalebne zwycięstwo. Największym zyskiem dla nich było przyłączenie na powrót (po ponad 300 latach angielskiej okupacji) terytoriów na swoim zachodnim wybrzeżu, czyli Akwitanii. Jednak na przeciwległym krańcu państwa w toku działań wojennych uniezależniła się Burgundia, która pod rządami Filipa Dobrego stała się groźnym i zaborczym, nastawionym raczej nieprzyjaźnie, sąsiadem Francji. Znakomita większość ziem francuskich przynajmniej była teatrem zaciętych i bezwzględnych walk lub ofiarą zorganizowanego rabunku wrogiej armii albo tzw. „obłupiaczy”, przez co największym problemem, jakiemu musiał stawić czoła zwycięski król, był ogrom zniszczeń wojennych oraz kosztowny i długotrwały proces odbudowy. Ludność kraju w przeciągu jednego wieku zmniejszyła się o ponad 14 milionów, a przyczyną tego – oprócz strat...

Podobne wypracowania