Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Lwie Serce i trzecia krucjata

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Upadek Jerozolimy w roku 1187 wywołał podobny skutek jak pół wieku wcześniej zdobycie Edessy przez wojska muzułmańskie, tzn. dzięki aktywnej propagandzie papiestwa i jednorazowemu wzrostowi uczuć religijnych wśród Europejczyków, zorganizowana została nowa wyprawa krzyżowa.

Ze względu na deklaracje uczestnictwa w trzeciej krucjacie złożone przez największych monarchów chrześcijańskiej Europy - sędziwego cesarza niemieckiego Fryderyka Barbarossę, króla Francji Filipa II Augusta oraz króla Anglii Ryszarda I Lwie Serce - wszyscy zainteresowani obiecywali sobie bardzo wiele po potężnej anty muzułmańskiej koalicji. Podobnie jak w przypadku drugiej wyprawy krzyżowej, wszyscy monarchowie na czele swoich armii powędrowali w kierunku Ziemi Świętej osobno. Drogę lądową jako jedyny wybrał cesarz niemiecki, natomiast wojska francuskie i angielskie postanowiły dotrzeć na Bliski Wschód szlakami morskimi.

Uważany za nieformalnego przywódcę całej kampanii Fryderyk Barbarossa nadspodziewanie szybko zakończył swój udział w krucjacie, ponieważ po w miarę bezproblemowym przebyciu ciężkiego do pokonania płaskowyżu anatolijskiego, pechowo utonął on podczas kąpieli w rzece Salef w Cylicji w roku 1190. Zdezorientowane wojsko...

Podobne wypracowania