Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura hellenistyczna - charakterystyki, znaczenie, filozofia, osiągnięcia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W IV wieku p.n.e. król macedoński Filip II, a później jego następca Aleksander Wielki, rozpoczął podbój greckich polis, a z czasem i dużo szerszego świata sięgając po władzę w Egipcie, Persji, Afganistanie czy nawet próbując podbić Indie. Rozważając kwestię kultury hellenistycznej najistotniejsze jest jednak to, iż greckie państwa-miasta niejednokrotnie dobrowolnie oddawały się pod władzę Filipa II, który obchodził się z nimi nader łaskawie, pozostawiając im sporą samodzielność.

Podobieństwo między Macedończykami z Grekami potęguje fakt, że syn Filipa II był wychowankiem samego Arystotelesa, stąd też uważał się on za Greka i spadkobiercę greckich ideałów oraz bohaterów. Jednakże w przeciwieństwie do swojego ojca, Aleksander Wielki nie wykazywał się wyrozumiałością dla podległych sobie polis i często odnosił się do nich z pozycji despoty.

Po nagłej i niespodziewanej śmierci Aleksandra Wielkiego, mającego wówczas zaledwie 33 lata, jego wodzowie postanowili podzielić między siebie władzę nad rozległym imperium. Rozczłonkowanie przyczyniło się do wybuchu wielu lokalnych wojen o dominację na tym terenie, co w III wieku p.n.e. spowodowało utrwalenie się podziału imperium na trzy monarchie, tj. na Grecję, Syrię oraz...

Podobne wypracowania