Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprowadzenie zakonu krzyżackiego za ziemie polskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po śmierci Bolesława Krzywoustego rozdrobnione państwo polskie, bardziej niż kiedykolwiek, miało prawo obawiać się zagrożenia ze stron sąsiadów. I tak, władcy Pomorza Gdańskiego, Mazowsza i Kujaw obserwując konsolidację plemion pruskich, nie mogli czuć się pewnie. Rozwiązaniem było przeprowadzenie akcji chrystianizacyjnej na tych terenach. Pierwsi mnisi rozpoczęli swoją działalność w roku 1209. Stolica Apostolska wciąż naciskała, aby zabiegi te przyspieszyć i rozszerzyć. W latach 20-tych, na własne wyprawy krucjatowe zdecydowali się Leszek Biały, Henryk Brodaty i Konrad Światłopełk. Z reguły nie przynosiły one wymiernych korzyści, szybko je więc zarzucono. Ostatecznie w roku 1226 Konrad Mazowiecki wystosował zaproszenie dla Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, za sprawa którego chciał zrealizować zamiar podbicia Prus.

Zakon krzyżacki był jednym z najpotężniejszych zgromadzeń tego typu, który oficjalnie zatwierdzony został przez papieża w roku 1191. Początkowo działający jako nieformalne stowarzyszenie opiekujące się rannymi, Zakon w krótkim czasie stał się instytucją niezwykle wpływową. Realizował tym samym plany kolonialne Sztaufów na Ziemi Świętej. Gdy oczywiste stało się, że ruch krucjatowy chyli się ku upadkowi...

Podobne wypracowania