Parlamentaryzm szlachecki. Sejmy i sejmiki w Polsce XVI-XVIII w.
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Polska w XVI wieku była państwem stanowym o ściśle ustrukturyzowanej hierarchii społecznej. Uprzywilejowaną pozycję w owym czasie miał stan szlachecki. Polska szlachta była bardzo zróżnicowana pod względem posiadanych dóbr i majątków. Szlachta dzieliła się na tzw. gołotę, posesjonatów i szlachtę służebną. Posesjonaci byli najbogatsi, posiadali tzw. królewszczyzny – ziemię, którą dzierżawili dożywotnio.
W XVI wieku szlachta zaczęła przeszkadzać w skupianiu władzy w jednej ręce, była przeciwna łączeniu urzędów. Obawiano się więc wzrostu znaczenia magnatów w państwie. Na sejmie radomskim w 1505 r. wprowadzono tzw. konstytucję nihil novi („nic nowego”), która gwarantowała szlachcie, że król bez zgody sejmu i senatu nie może wprowadzić ani też podjąć żadnych daleko idących zmian w kwestiach publicznych i szlacheckich. W 1506 r. został wydrukowany Statut Łaskiego, czyli zbiór praw. Szlachta miała jednak większe aspiracje polityczne, co przełożyło się na bardziej swobodne i intensywne działanie sejmików i sejmów. Przywilej szlachecki tzw. nieszawski z 1454 r. dawał szlachcie wpływ na rządy w Polsce. Kwestie podatkowe i wojskowe należały do sejmików ziemskich, które podlegały samorządowi szlacheckiemu.
Od 1493 r. sejm składał się z dwóch izb – senatu i izby poselskiej. Konstytucja nihil novi porządkowała strukturę zgromadzeń każdego sejmu. Parlamentaryzm szlachecki cechowały trzy stany sejmujące – król, senat i izba poselska. Rządy ostatnich Jagiellonów w tym czasie uzależnione były od demokracji szlacheckiej. Demokracja szlachecka realizowała wolę szlachty i wyrażała się na zgromadzeniach w sejmach i sejmikach. Wkrótce szlachta wystąpiła z programem reform (tzw. ruch egzekucyjny). Ruch uderzał w możnowładztwo, propagował przestrzegania prawa i postulował reorganizację rządów. Szlachta domagała się egzekucji dóbr. W 1562 r. powołano sejm w Piotrkowie. Uchwalono postulaty szlachty, które nakazywały kontrolę dzierżawy królewskich ziem i zwrot tych, które są bezprawnie przetrzymywane. Zarządzono lustrację. W latach 1563-1569 r. na sejmach egzekucyjnych uchwalono szereg istotnych zmian i reform.
Szlachta domagała się również usprawnienia polityki unijnej z Litwą. Na sejmie w Lublinie w 1569 r. ustalono nowe ramy graniczne państwa. Podlasie i Wołyń włączono do państwa litewskiego. Utworzono Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W 1573 r. uchwalono konfederację warszawską – akt, który zabezpieczał wewnętrzny pokój w kraju. Ustalono kryteria wolnej elekcji w pacta conventa.
Demokracja szlachecka to system ustrojowy, który dawał szlachcie możliwość decydowania w sprawach państwa. Za czasów ostatnich Jagiellonów parlamentaryzm szlachecki osiągnął szczyt. Formalnie ustrój szlachecki utrzymał się aż do rozbiorów. Kwestie takie jak liberum veto czy egzekucja praw i dóbr w rzeczywistości wpłynęły destabilizacyjnie na pozycję państwa polskiego. Niektórzy historycy skłonni są sądzić, iż parlamentaryzm szlachecki przyczynił się w późniejszym czasie do rozbiorów.
Podobne wypracowania do Parlamentaryzm szlachecki. Sejmy i sejmiki w Polsce XVI-XVIII w.
- Akira Kurosawa - biografia, życiorys
- Kraje Naddunajskie w czasach panowania Oktawiana Augusta
- Rewolucje w Rosji - lutowa i październikowa - przyczyny i skutki, znaczenie rewolucji
- Przeobrażenia chrześcijaństwa w XVII i XVII w. - Marcin Luter (luteranizm), Jan Kalwin (kalwinizm)
- Blaise Pascal - biografia, życiorys
- Historia Francji - Ludwik IX - panowanie
- Kreta - cywilizacja minojska
- Jan Gutenberg - biografia, życiorys
- Panowanie Kazimierza Wielkiego - ocena rządów
- Marc Chagall - biografia, życiorys
- Jan Długosz - biografia, życiorys
- Stefan Czarniecki - charakterystyka postaci i dokonania w czasie potopu szwedzkiego
- Wyprawy krzyżowe - skutki wypraw krzyżowych dla Europy i Bizancjum
- Kleopatra - biografia, życiorys
- Władysław Łokietek - panowanie. Zjednoczone Królestwo Polskie pod rządami Władysława Łokietka
- Pitagoras z Samos - biografia, twierdzenia
- Sprowadzenie zakonu krzyżackiego za ziemie polskie
- Kryzys gospodarczy w Rzeczpospolitej XVI wieku
- Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów z roku 20 X 1791 - tło historyczne i postanowienia
- Układ o neutralności - Moskwa - Tokyo