Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Czarniecki - charakterystyka postaci i dokonania w czasie potopu szwedzkiego

Stefan Czarniecki w historii stanowi alegorię odwagi i poświęcenia dla ojczyzny. Urodził się w roku 1599, zmarł w 1665 - wówczas jako już hetman polny koronny oraz wojewoda kijowski. Zwrócił na siebie uwagę w trakcie wojny trzydziestoletniej, po której to pod jego dowództwo oddano znaczne siły wojskowe podczas walki z Kozakami. Dopiero jednak wielką sławę zdobył w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to - nawet gdy Jan Kazimierz wyjechał na Śląsk, nie poddał się i prowadził wojnę z wrogiem. Okrył się sławą zwłaszcza dzięki wojnie podjazdowej - która w jego wykonaniu była bardzo skuteczna. W roku 1657 udał się w pogoń za Rakoczym, zadając jego oddziałom bolesne rany, w końcu tego roku docierając aż pod Szczecin. Jednak początek walki ze Szwedami nie był łatwy, Stefan Czarniecki w jednej z pierwszych bitew, w lutym 1656, przegrał z Karolem Gustawem - pod Gołębiem, co wskazuje się jako jedną z największych klęsk tego dowódcy.

Wiosną szczęście jednak się odwróciło i powróciło do Czarnieckiego - w kwietniu 1656 wygrał potyczkę pod Warką (współudział w sukcesie miał Lubomirski, który przemieszczał się wraz z Czarnieckim) oraz udało mu się zdobyć Bydgoszcz. Marsz jego znaczony był sukcesami, aczkolwiek należy pamiętać,...

Podobne wypracowania