Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sytuacja Jugosławii - Jugosławia po II wojnie światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Jugosławii sytuacja po II wojnie światowej różniła się znacznie niż w pozostałych państwach bloku komunistycznego. Różnica polegała na tym, że nie dostała się pod władzę Związku Radzieckiego. Podobieństwo było jednak takie, że szybko rozprzestrzenił się narodowy komunizm, do którego wprowadzenia posłużono się narzędziami, charakterystycznymi dla sowieckiej Rosji. To właśnie w Jugosławii najwcześniej, na tle innych państw europejskich, rozpoczęły się kształtować komunistyczne ośrodki władzy. W roku 1944 emigracyjny rząd dał swe poparcie oddziałom partyzanckim Josipa Broz-Tity. Stało się to przy niemałym udziale zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii.

Komuniści jugosłowiańscy w niewielkim stopniu skorzystali z sowieckiej pomocy przy wyzwoleniu kraju spod nazistów. Tito zaciekle walczył zarówno z hitlerowcami, jak i politycznymi przeciwnikami komunizmu, w tym Drazą Mihajloviciem, który został pojmany i zabity. Rozpętał się terror, którego ofiarą padała opozycja, ale także domniemani wrogowie. Rozgrywka ta pochłonęła więcej ludzkiego życia niż zostało go straconego z rąk Niemców.

Chociaż po zakończeniu wojny, pod naciskiem zachodnich mocarstw Tito musiał w rządach uwzględnić opozycję,...

Podobne wypracowania