Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna o Falklandy - przyczyny, streszczenie, skutki

W 1982 r. doszło do konfliktu pomiędzy Argentyną i Wielką Brytanią o wyspy Falklandy. Wyspy należały do Wielkiej Brytanii i zostały zaatakowane przez armię argentyńską. Konflikt rozpoczął się w marcu i trwał aż do czerwca 1982 roku. W efekcie Falklandy pozostały w rękach Wielkiej Brytanii, a argentyński reżim upadł i wprowadził demokrację.

Od 1976 r. Argentyna była we władaniu junty wojskowej. Terror polityczny i rezim wojskowy dawał się ludności we znaki. Wybuchały zamieszki, które osłabiały rząd i władzę. Wobec takiej sytuacji władze Argentyny zaapelowały o jedność narodową i zwróciły się w stronę Malwin czyli Falklandów. Z kolei sprawa Falklandów miała odwrócić problemy natury wewnętrznej Argentyny. 26 marca 1982 r. Argentyna podjęła decyzję o zbrojnym ataku na wyspę. 10 kwietnia 1982 r. Wspólnota Europejska nałożyła na Argentynę sankcje gospodarcze, które osłabiły i tak już słaba gospodarkę Argentyny. W konflikt zaangażowało się Peru i kilka sąsiadujących państw.

Deklaracje pokojowych negocjacji napłynęły ze strony ONZ który 7 maja 1982 r. rozpoczął rozmowy pokojowe. Brytyjczycy zaczęli przejmować inicjatywę wojskową na morzu jak i w powietrzu. 14 czerwca 1982 r. dowódca argentyński Mario Menendez podpisał akt zawieszenia broni. Brytyjczycy odzyskali Falklandy a konflikt dobiegł końca. Wydzielono 200 milową strefę przy wyspach. Podczas konfliktu zginęło ok. 900 osób. 

Podobne wypracowania do Wojna o Falklandy - przyczyny, streszczenie, skutki