Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zamach stanu Napoleona - 18 brumaire'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Napoleon Bonaparte (1769-1821, właściwie Nabulione Buonaparte) pochodził z Korsyki. Jako kadet przybył do Francji w momencie, gdy jeszcze nie umiał dobrze języka francuskiego. Nie miał znacznych znajomości, ale był bardzo ambitny, o czym świadczy jego zaskakujaca kariera wojskowa – w wieku 24 lat był już generałem artylerii. Wyrósł na rewolucji francuskiej, to jej zawdzięczał możliwość kariery, z szeregowego żołnierza dochodząc do korony cesarskiej. Gdy w roku 1795 otrzymał zwierzchnictwo nad armią francuską we Włoszech, zmagającą się z wojskami Austriackimi, nie spodziewano się, że cztery lata później sięgnie po znacznie więcej. Już w roku 1796 odniósł jednak spektakularne sukcesy przypieczętowane w roku 1797 pokojem w Campo Formio z Austriakami. W latach 1795-1799 otrzymał misję w Egipcie. Miała ona na celu „zesłanie” ambitnego generała na drugi plan, ale tylko ugruntowała jego pozycję.

W roku 1799 sytuacja we Francji była trudna. Po odsunięciu od władzy jakobinów rozpoczęły się rządy Dyrektoriatu, który jednak również sięgał po elementy terroru. Zniesienie cen maksymalnych przyczyniło się bowiem do ogromnej nędzy, która swym zasięgiem przekraczała tę znaną sprzed 1789 roku. Powodowało to wystąpienia tłumu...

Podobne wypracowania