Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna na morzach w trakcie I wojny światowej - przystąpienie USA do konfliktu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z powodów rozpoczęcia I wojny światowej były aspiracje Niemiec, które także pragnęły rozwoju swych zamorskich kolonii. Wiązało się to z rozbudową marynarki, co godziło w poczucie bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, będącej zawsze hegemonem w kwestii floty. Anglia, jako państwo wyspiarskie, zdawała sobie sprawę, że tylko silna marynarka może zapewnić jej bezpieczeństwo. Wiedziały o tym także Niemcy. Tym samym zaraz po rozpoczęciu działań wojennych jednym z głównych celów obu stron było zniszczenie flot przeciwnika.

Wbrew pozorom nie było to zadanie łatwe. Jedna wielka bitwa morska, była zbyt ryzykownym przedsięwzięciem, bo mogła od razu rozstrzygnąć tę kwestię na niekorzyść jednej ze stron. Z tego też powodu na samym początku konfliktu unikano większych starć, ograniczając walki do mniejszych potyczek. Ważnym wydarzeniem była bitwa morska pod Helgolandem z 28 sierpnia 1918, zakończona zwycięstwem floty brytyjskiej. Każda przegrana statków niemieckich, była dla nich bardzo uciążliwa ponieważ Niemcy nie miały możliwości szybkiego odrobienia strat w sprzęcie. Dlatego tez utrata kilku krążowników była tak bardzo bolesna.

Kolejny rok przyniósł następną klęskę - 24 stycznia 1915 w bitwie morskiej na Dogger Bank. Pozwoliła...

Podobne wypracowania