Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Źródła historyczne - rodzaje źródeł historycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chcąc przedstawić pojęcie źródeł historycznych, jak i ich wyliczyć rodzaje, należy liczyć się z mnóstwem definicji. Wśród nich znajdują się lepsze i gorsze, bardziej skomplikowane i mniej. Warto więc zacytować Józefa Szymańskiego, który świadom powyższych problemów starał się pogodzić tę różnorodność: „Najogólniej można stwierdzić, że źródłem historycznym są wszelkie informacje odnoszące się do życia ludzi w przeszłości wraz z kanałami informacyjnymi. Jest to konsekwencja stwierdzenia, że źródło historyczne jest pozostałością psychofizyczną i społeczną, będącą wytworem pracy ludzkiej, a tym samym uczestniczy w rozwoju życia społeczeństwa, nabierając przez to zdolności odbijania tego procesu”. Powyższe stwierdzenie można traktować jako definicję źródła historycznego, łączącą w sobie wspomnianą mnogość definicji.

Typowy podział źródeł historycznych to: materialne, które dzielą się na pisane i niepisane, oraz niematerialne. Do źródeł niematerialnych zalicza się wszelkie podania ludowe, legendy, jak również obyczaje. Oczywiście legendy mogą zostać zapisane i wówczas będą należały do źródeł pisanych. W obrębie materialnych niepisanych wyróżnia...

Podobne wypracowania