Egipt darem Nilu - co to znaczy? Argumenty na potwierdzenie tej tezy
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Analizując historię Egiptu, przede wszystkim zaś Egiptu starożytnego, trudno mówić i myśleć o niej nie wspominając przy tym o udziale w rozwoju państwa jego głównej rzeki – Nilu. Egipt w dużej mierze swoje bogactwo i siłę zawdzięcza wszak tej właśnie rzece, która przecina go od południa ku północy - tam w rozległej, żyznej delcie wpada do Morza Śródziemnego.
Życie w starożytnym Egipcie tętniło według rytmu wybijanego przez wylewy Nilu. To dzięki nim istniała możliwość nawadniania pobliskich pól i osadzania się na nich, niesionego wraz z prądem rzeki, żyznego mułu. Jednak rzeka ta, mimo ogromnego koryta, miała ograniczone możliwości i mogła nawadniać jedynie pewną ściśle określoną powierzchnię pól uprawnych, a potrzeby Egiptu rosnącego w liczbę ludności, były znacznie większe. By poszerzyć ten - i tak już niemały – areał Egipcjanie stworzyli system kanałów nawadniających (tzw. irygacyjnych), który doprowadzał życiodajną wodę nieco dalej od brzegów Nilu.
Zarazem na terenie Egiptu rozwijała się nauka, wynikająca z obserwacji nieba i przyrody, a dająca możliwości przewidzenia czasu wylewu Nilu z dokładnością co do dnia. Zwiększało to możliwości planowania zbiorów i wyliczania prawdopodobnych wielkości zebranych plonów. Takie zaangażowanie świadczy o tym, jak istotna dla rozwoju Egiptu była ta rzeka.
Jednakże budowa sieci kanałów, a także zbiorników wodnych, ich konserwacja, zarządzania nimi wymagały pracy większej liczby ludzi, aniżeli samotnie działającej jednostki. Do tego niezbędna była pewna organizacja, struktura społeczna, zawodowa, a wreszcie - system prawno-polityczny zwany państwem. Państwem, które z jednej strony prowadziło redystrybucję zebranych plonów między swymi mieszkańcami, ustalało stosunki społeczne, nakładało prawa, ale i obowiązki obywatelskie czy też nakładało podatki i wszelkiego rodzaju daniny, lecz również tworzyło administrację, system obronny i armię do ochrony ludności Egiptu przed hordami najeźdźców, wreszcie - podbijania nowych terytoriów. Bez Nilu Egipt nigdy nie osiągnąłby takiego statusu, jaki posiadał w wiekach przed naszą erą. Dlatego państwo to nie sposób określać nijak inaczej jak właśnie „Dar Nilu”.
Podobne wypracowania do Egipt darem Nilu - co to znaczy? Argumenty na potwierdzenie tej tezy
- Georges Bizet - biografia, życiorys
- Źródła historyczne - rodzaje źródeł historycznych
- Przemiany ustrojowe w starożytnym Rzymie i Grecji - opracowanie
- Alfred Hitchcock - biografia, życiorys
- Chrzest Polski i jego znaczenie - przyczyny i skutki
- Uchwały sejmu porozbiorowego (1773-1775)
- Państwo Franków - powstanie i rozwój
- Jan III Sobieski - biografia, życiorys
- Wolna elekcja 1587 r. - Zygmut III Waza królem Polski
- Krak de Chevaliers - opis zamku
- Epoka brązu - charakterystyka epoki
- John Wycliffe - życiorys, poglądy
- Sejm delegacyjny (1767 r.)
- Wojna we Włoszech (1943-1945)
- Pieter Bruegel - biografia, życiorys
- Egon Schiele - biografia, życiorys
- Wielka schizma zachodnia - przyczyny, skutki
- Tymczasowa Komisja Koordynacyjna - Solidarność
- Milovan Djilas - biografia, działalność i znaczenie w historii Jugosławii
- John Dewey - biografia, życiorys