Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Milovan Djilas - biografia, działalność i znaczenie w historii Jugosławii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Milovan Djilas to postać o niezwykle barwnym życiorysie, która odegrała szczególną rolę w historii Jugosławii.

Młodość Czarnogórca to okres fascynacji komunizmem w wydaniu stalinowskim. Jego podejście do ideologii promieniującej z ZSRR było na tyle bezkrytyczne, że nosiło wręcz znamiona religijne. Oczarowanie dogmatami nie wytrzymało jednak konfrontacji z rzeczywistością i już pod koniec II wojny światowej Djilas rozpoczał powolną korektę swego światopoglądu, aby w roku 1948 opowiedzieć się po stronie sekretarza generalnego Tity, wytykając wypaczenia stalinizmu. Niezwykła inteligencja i znajomość tematu powodowały, że polemiki, w jakie się wdawał były niezwykle wartościowe.

Znamienna była również odwaga z jaką atakował najważniejsze osoby z samym Stalinem na czele. Ponieważ jednak jego krytyka sięgała coraz głębiej, stał się on osobą niewygodą również dla samego Tity i w roku 1954 został wyrzucony z jugosłowiańskiego KC. Po latach miał zresztą napisać niezwykle głęboką charakterystykę swego dotychczasowego wodza.

Pozbawienie funkcji państwowych nie było jednak najbardziej dotkliwą karą, bowiem za swe poglądy dwukrotnie zamykany był w więzieniu (na ponad 8 lat). Zerwanie z komunizmem nie odbywało się gwałtownie. Djilas dopiero...

Podobne wypracowania