Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uchwały sejmu porozbiorowego (1773-1775)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słaba Rzeczpospolita ogarnięta chaosem własnej anarchii i złotej szlacheckiej wolności, była łatwym łupem dla otaczających ją silnych państw. Prusy, Austria i Rosja dostrzegając słabość ustroju Polski, a poprzez to słabość jej gospodarki i wojskowości wiedziały, że mogą sobie pozwolić na niemal bezbolesne zdobycze terytorialne, które wszak były tak cenne. Stąd też w roku 1772 nastąpił I rozbiór Polski, który pozbawił jej 4,5 miliona złotych i 211 tysięcy km2. Po zakończeniu działań wojennych zebrał się w roku 1773 sejm porozbiorowy, który miał debatować nad zaistniałą sytuacją.

Jedną z decyzji omawianego sejmu było m.in. zatwierdzenie rozbioru, mimo sprzeciwu części posłów (np. posła Tadeusza Rejtana). Faktycznie było to pogodzenie się z realiami, które brutalnie uderzyły w Rzeczpospolitą. Sejm porozbiorowy powołał również do życia nową instytucję polityczną, tj. tzw. Radę Nieustającą. Mimo przewodnictwa monarchy w owej instytucji, faktycznie to ona przejmowała sporą część jego kompetencji i miała być narzędziem walki z monarchą. W Radzie Nieustającej zasiadało, prócz samego króla, 36 konsyliarzy (radców) w sile 18 senatorów i 18 posłów o dwuletnich kadencjach, wybieranych przez sejm w głosowaniu...

Podobne wypracowania