Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liga Narodowa, Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne - orientacja prorosyjska przed wybuchem I wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy Rzeczpospolita trwała pod zaborami, a świat pogrążył się w działaniach I wojny światowej, w Polsce odżyły nadzieje na odzyskanie przez ten wielomilionowy naród niepodległości. Tym bardziej, że ucisk ze strony zaborców doskwierał Polakom coraz bardziej. Przejawiał się w ciągłej germanizacji i próbie rusyfikacji, usuwaniu języka polskiego z życia publicznego, zakazie czytania polskiej literatury. W związku z tym pośród elit politycznych, jakie wytworzyły się na terenie Polski, powstało kilka orientacji, z których każda widziała Polskę u boku innego mocarstwa. Jedną z takich koncepcji była wizja Polski walczącej u boku bratniej Rosji, pod opieką której Polska miałaby się rozwijać i wzmacniać odbudowując swoją dawną potęgę.

Ową orientację prorosyjską reprezentowały dwie frakcje: Liga Narodowa oraz Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne. Orientacji tej przewodził sam Roman Dmowski. On i jego towarzysze ideologiczni uważali, iż Polska musi się opowiedzieć w nadchodzącej wojnie po stronie rosyjskiej, by to u jej boku kształtować narodowość Polską, której największym wrogiem były Prusy. To właśnie w pruskiej polityce germanizacyjnej, w kulturkampfie, we wszelkich działaniach antypolskich i niemieckiej walce z polską tożsamością...

Podobne wypracowania