Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mahatma Gandhi - działalność, dokonania, poglądy

Mahatma Gandhi na świat przyszedł dnia 2 października 1869 roku, w Porbandarze. Jego rodzina zajmowała się handlem. Matka wpajała swemu synowi najważniejsze wartości i wiarę, którą sama wyznawała – Wisznu. W roku 1882 wstąpił w związek małżeński z Kasturbą Makharji, z którą miał czworo dzieci.

Naukę Gandhi rozpoczął w swoim rodzinnym mieście – Porbandarze. Mężczyzna kontynuował edukację w szkole w Rajkocie. W roku 1887 zaczął studiować na bombajskim uniwersytecie, a następnie postarał się, aby rozpocząć naukę w University College London na Wydziale Prawa. Lata spędzone w Anglii poszerzyły światopogląd Gandhiego, również jeśli idzie o kwestie związane z hinduizmem. Między innymi przekonał się do wegetarianizmu, interesował się również buddyzmem oraz chrześcijaństwem. Zaczął rozważać religię pod kątem teologicznym i filozoficznym. Po ukończeniu studiów Gandhi powrócił do kraju i rozpoczął praktykę adwokacką w Bombaju. Niestety nie odniósł sukcesów na tym polu, ponieważ była bardzo duża konkurencja, a on będąc dosyć nieśmiałym i nieznanym prawnikiem, nie miał wielu klientów. Zaczął planować wyjazd do Afryki. Pracował tam w oddziale jednej z hinduskich firm. Nie był dobrze traktowany. Sytuacja  polityczna na tym kontynencie była bardzo napięta, a reakcje rasistowskie – widoczne i godzące bezpośrednio w cudzoziemców, a zwłaszcza Hindusów.

Mimo tego, że Gandhi nie miał w Afryce prostego i spokojnego życia, angażował się w wydarzenia, które w owym czasie miały miejsce. Mowa np. o powstaniu zorganizowanym przez Zulusów, którym biali lekarze nie chcieli udzielić pomocy, a do których pomocną dłoń wyciągnął właśnie Gandhi.

Mahatma zaczął angażować się w sprawy związane z polityką. Zaczęło się od tego, iż rząd Natalu postanowił odebrać Hindusom prawo wyborcze. Gandhi sprzeciwiał się tak jawnej dyskryminacji i rasizmowi. Postanowił przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się owych idei. Dzięki niemu, w roku 1894, powstał Hinduski Kongres Natalu.

Po wybuchu I wojny światowej Gandhi starał się nieść pomoc poszkodowanym w walkach, dlatego też uformował jednostkę medyczną, która miała nieść pomoc. Niestety chęć działania i niesienia dobra, zarówno przez Gandhiego, jak i innych Hindusów spotkała się z nieprzychylnością i zniechęceniem. Mało tego, Mahatma namawiał rodaków, aby wspierali Wielką Brytanię i wstępowali w szeregi wojska. Nie przyniosło to Hindusom żadnych korzyści, a jedynie ból, cierpienie, a nawet śmierć. Anglia zdawała się nie widzieć poświęcenia rodaków Gandhiego, którzy mieli nadzieję, że dzięki pomocy, której udzielili, ich sytuacja ulegnie poprawie i Brytyjczycy odwdzięczą się im zwracając wolność.

Niezależnie od sytuacji politycznej, Gandhi podróżował po kraju, nauczał i spotykał się ze swymi zwolennikami. Chciał, aby jego rodacy mogli żyć w godnych warunkach, ale także pragnął, by szanowali się wzajemnie. Pracował także nad sobą, zgłębiał tajemnice wiary i nauczał o miłości do bliźniego i pokojowym, a zwłaszcza bezkrwawym rozwiązywaniu konfliktów.

Niestety, jak się okazało, rodacy Gandhiego nie mieli w sobie tyle pokory. W roku 1919 wybuchły zamieszki. Wielu Hindusów zginęło. Jasny stał się fakt, że należy walczyć o niepodległość Indii. Mahatma stał się duchowym przywódcą narodu, który miał poprowadzić Hindusów do niepodległości. W wyniku owych działań Gandhi w roku 1922 trafił do więzienia.

Kiedy w roku 1930 Hindusi budowali swoją niepodległość, Wielka Brytania nie pozwoliła zapomnieć im, jak bardzo są od niej zależni i niesamodzielni. Swoją wyższość Brytyjczycy pokazali wprowadzając w życie bardzo wysoki podatek na sól. Hindusi byli bardzo niezadowoleni z tego powodu, jednakże ich przewodnik duchowy zabronił używania przemocy w celu zażegnania kryzysu. Zamiast walki zorganizował „marsz solny”. Była to pokojowa manifestacja, mająca na celu zwrócenie uwagi Anglii na problem.

Nie wszystkim podobały się działania Gandhiego. Był wtrącany do więzienia przez władze brytyjskie, również organizowano zamachy na jego życie, tak jak to miało miejsce w roku 1934.

Gandhi zmarł dnia 30 stycznia 1948 roku w Nowym Delhi. Zginął z rąk zamachowca.

Podobne wypracowania do Mahatma Gandhi - działalność, dokonania, poglądy