Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Honoré Daumier „Don Kichot i Sancho Pansa” - opis i analiza obrazu

Don Kichot jest głównym bohaterem powieści Miguela de Cervantasa, barokowego pisarza pochodzącego z Hiszpanii. Jest on błędnym rycerzem – wykreowanym na kanwie romansów rycerskich. Książka „Don Kichot z La Manchy” (wydana w 1605 roku) jest parodią romansów rycerskich – na dzieło Cervantesa złożyło się kilkadziesiąt różnych powieści. Książka przyniosła sławę autorowi – dzieło zdobyło tak wielką popularność, że przed wydaniem drugiej części perypetii w 1615 r., miało miejsce wydanie parodii powieści.

Popularność książki zaowocowała licznymi reinterpretacjami motywów związanych z postacią Don Kichota w sztuce. Powstały liczne rzeźby i obrazy, które ukazywały postać szalonego rycerza przemierzającego świat w poszukiwaniu przygód i szczęścia. Całą serię dzieł namalował Honoré Daumier, dziewiętnastowieczny artysta tworzący we Francji w duchu realizmu. Obraz „Don Kichot i Sancho Pansa” powstał w 1870 roku.

Namalowany farbami olejnymi obraz, przedstawia wizerunek Don Kichota przemierzającego bezludne miejsca. Bohater siedzi na wychudzonym, białym koniu, który powoli kroczy wąwozem. Koń jest naszkicowany bardzo dokładnie, zarysowane są chude kończyny i tułów zwierzęcia....

Podobne wypracowania