Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Honoré Daumier „Don Kichot i Sancho Pansa” - opis i analiza obrazu

Don Kichot jest głównym bohaterem powieści Miguela de Cervantasa, barokowego pisarza pochodzącego z Hiszpanii. Jest on błędnym rycerzem – wykreowanym na kanwie romansów rycerskich. Książka „Don Kichot z La Manchy” (wydana w 1605 roku) jest parodią romansów rycerskich – na dzieło Cervantesa złożyło się kilkadziesiąt różnych powieści. Książka przyniosła sławę autorowi – dzieło zdobyło tak wielką popularność, że przed wydaniem drugiej części perypetii w 1615 r., miało miejsce wydanie parodii powieści.

Popularność książki zaowocowała licznymi reinterpretacjami motywów związanych z postacią Don Kichota w sztuce. Powstały liczne rzeźby i obrazy, które ukazywały postać szalonego rycerza przemierzającego świat w poszukiwaniu przygód i szczęścia. Całą serię dzieł namalował Honoré Daumier, dziewiętnastowieczny artysta tworzący we Francji w duchu realizmu. Obraz „Don Kichot i Sancho Pansa” powstał w 1870 roku.

Namalowany farbami olejnymi obraz, przedstawia wizerunek Don Kichota przemierzającego bezludne miejsca. Bohater siedzi na wychudzonym, białym koniu, który powoli kroczy wąwozem. Koń jest naszkicowany bardzo dokładnie, zarysowane są chude kończyny i tułów zwierzęcia. Z detalami został także przedstawiony łeb zwierzęcia. Na pokaźnym, czerwonym siodle siedzi Don Kichot. Ubrany w tradycyjny strój rycerski, w jednej ręce trzyma lancę, a w drugiej tarczę. Bohater siedzi dumnie na koniu, wyprostowana sylwetka nadaje mu powagi. Twarz Don Kichota nie jest namalowana z detalami, bardziej przypomina ciemną plamę i wizualnie zlewa się z kapeluszem jeźdźca. Na drugim planie widoczny jest zarys drugiego jeźdźca – z pewnością podąża za swoim panem wierny giermek Don Kichota, Sancho Pansa.

Obraz „Don Kichot i Sancho Pansa” jest utrzymany w ciemnej tonacji. Brązowe skały wąwozu oraz szarą postać rycerza rozjaśnia nieboskłon. Dostrzec można takie kolory jak: błękit, żółty, biały i szary, których połączenie sugeruje ładną pogodę zachęcającą do wojaży. Wykorzystanie jedynie podstawowych kolorów przez Daumiera przyniosło bardzo dobry efekt.

Podobne wypracowania do Honoré Daumier „Don Kichot i Sancho Pansa” - opis i analiza obrazu