Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Georg Wilhelm Friedrich Hegel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Georg Wilhelm Friedrich Hegel na świat przyszedł w roku 1770 w Szwabii. Jego rodzice byli urzędnikami. Filozof był człowiekiem gruntownie wykształconym. Studia rozpoczął na wydziale teologii. W późniejszym czasie zajął się rozważaniami filozoficznymi i publikacją swoich dzieł.

Filozof związany był z wieloma uniwersytetami. Swoją działalność akademicką rozpoczął na uniwersytecie w Jenie, gdzie początkowo był docentem, a następnie uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Lata 1801-1807 nazywa się pierwszym okresem działalności akademickiej. W tym okresie Hegel nawiązał współpracę z Schellingiem, z którego ideologiami się utożsamiał. Z czasem okazało się, że dwaj myśliciele różnią się niemal pod każdym względem.

Kiedy wybuchła wojna, Hegel zmuszony był przeprowadzić się do Bawarii. W tym okresie pracował w jednym z norymberskich gimnazjów i opracowywał swój system filozoficzny. Czas ten zwany jest okresem pozaakademickim i trwał do roku 1816, kiedy to rozpoczął się trzeci okres – zwany nowym okresem akademickim. Filozof rozpoczął pracę w Heidelbergu, a dwa lata później w Berlinie.

Sukces Hegla mógł dziwić o tyle, że był to człowiek oschły, zimny, powolny. Nie był oratorem, nie potrafił sposobem prowadzenia...

Podobne wypracowania