Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kłótnia u Borynów przed ślubem Macieja z Jagną - zinterpretuj fragment, scharakteryzuj postaci - Władysław Reymont „Chłopi”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Reymont przedstawił w „Chłopach” obraz polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku z jej zwyczajami, obyczajowością i charakterystycznymi dla siebie konwenansami. Ich odzwierciedleniem stały się bardzo skomplikowane i trudne relacje panujące w rodzinie najbogatszego gospodarza - Macieja Boryny. 

Zasadniczy dla całej powieści konflikt zogniskował się w osobie Jagny – pięknej, ale dosyć nieczułej i mocno skupionej na sobie dziewczyny, z którą Boryna postanawia ożenić się, by uniknąć konieczności przepisania swojej ziemi na dzieci – Antka i jego siostrę. Powodem takiej decyzji mogło być pewnego rodzaju rozczarowanie potomstwem, zwłaszcza zaś Antkiem, którego od ojca oddziela specyficzny mur agresji, niezrozumienia i wzajemnych pretensji; stary gospodarz z pewnością myślał jednak przede wszystkim o swej własnej przyszłości, obawiając się, że padnie ofiarą podobnej niewdzięczności, jak pomagająca w jego gospodarstwie Jagustynką, która została wygnana z własnego gospodarstwa zaraz po przepisaniu ziemi na dzieci. Motywacje Boryny nie znajdują jednak zrozumienia w oczach syna i zięcia, którzy małżeństwo z młodą kobietą o nienajlepszej reputacji uznają za eksces bogatego gospodarza i złośliwość wobec spadkobierców.

Rozgoryczenie...

Podobne wypracowania