Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul von Hindenburg - biografia, życiorys

Paul von Hindenburg urodził się 2 października 1847 roku w Poznaniu. Historia jego rodziny sięgała roku 1000 i jest udokumentowana w źródłach pochodzących z różnych okresów historycznych. Tradycje wojskowe były żywe w rodzinie Hindenburga od wielu pokoleń, tak więc nie dziwi fakt, że i Paul poszedł w ślady swoich przodków.

Od roku 1865 Hindenburg był podoficerem w armii niemieckiej. Rok później rozpoczęła się wojna austriacko-pruska, a Paul miał już stopień porucznika. Przyszły prezydent Rzeszy Niemieckiej w roku 1884 ukończył Akademię Wojskową, a następnie objął stanowisko kapitana w Sztabie Generalnym. Kariera wojskowa Hindenburga nabierała tempa i rozwijała się. Wraz z armią, a dokładnie – z II Korpusem, stacjonował w Szczecinie. W tym okresie poznał swoją przyszłą żonę, Gertrudę Wilhelminę von Sperling. Para pobrała się we wrześniu 1879 roku. Małżeństwo miało troje dzieci, dwie córki i syna.

Jako że profesja wojskowego wiąże się z częstymi przeprowadzkami, już w roku 1884 Hindenburg został przeniesiony do Poznania, a następnie do Głogowa. Rok później objął stanowisko szefa oddziału piechoty w Ministerstwie Wojny. W roku 1896 Paul otrzymał godność generała. Cztery lata później, wraz z 28 dywizją piechoty, stacjonował w Karlsruhe. Jako dowódca wojsk pruskich przebywał również w Italii oraz Hanowerze. Swoje obowiązki pełnił do roku 1911. Kiedy wybuchła I wojna światowa, został przywrócony do służby. Dowodził wówczas 8. armią, z którą pokonał wojska rosyjskie pod Tannenbergiem dnia 30 sierpnia 1914 roku. Po ataku na armię „Narew” Hindenburg otrzymał rangę feldmarszałka i dowodził wojskami na froncie wschodnim. W roku 1915 armia Hindenburga nie mogła już skutecznie odpierać ataków wroga.

W roku 1916 Hindenburg został mianowany szefem Sztabu Generalnego. Dwa lata później I wojna światowa dobiegła końca, a armia Hindenburga nie wyszła z niej zwycięsko.

Hindenburg został namówiony do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich. Funkcję prezydenta Republiki Weimarskiej pełnił w latach 1925-1934. W ówczesnym czasie, na mocy jego decyzji, Adolf Hitler został kanclerzem.

Paul von Hindenburg zmarł dnia 2 sierpnia 1934 roku w miejscowości Neudeck.

Podobne wypracowania do Paul von Hindenburg - biografia, życiorys