Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Bolesław Bierut - charakterystyka prezydentury Bolesława Bieruta. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Bierut, a właściwie Bolesław Biernacki („Bierut”, podobnie jak inne nazwiska, jakich używał, są pseudonimami) był politykiem i działaczem komunistycznym, prezydentem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1947-1952.

Pierwszy przywódca Polski po zakończeniu II wojny światowej urodził się w niewielkiej miejscowości Rury Brygidkowskie w 1892 r. Uczył się w szkole w Lublinie, był wówczas mocno związany z Kościołem rzymskokatolickim – rodzice planowali, by młody Bolesław wstąpił do seminarium duchownego. Przed I wojną światową Bolesław Bierut działał w lewicowej partii robotniczej –  PPS Lewica, a już po wojnie w KPRP (Komunistyczna Partia Polski), gdzie m.in. został skutecznie zniechęcony do religii i Kościoła.

Dwudziestolecie międzywojenne Bierut spędził na zaangażowaniu w działalność w partii komunistycznej (za co między innymi został aresztowany), spędził także kilka lat na szkoleniach w Moskwie. Szkolenia te miały przygotować polskich komunistów do różnego rodzaju działalności nie tylko partyjnej, ale też sabotażowej czy konspiracyjnej. Aktywnie działał także w Kominternie (między innymi na zagranicznych misjach), współpracował również z wywiadem Związku Radzieckiego. Za działalność...

Podobne wypracowania