Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ZSRR - Prezydent ZSRR - funkcje, zadania, usprawnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich był państwem, w którym najwyższą władzę formalnie sprawowała Rada Najwyższa ZSRR (dwuizbowy parlament) z przewodniczącym prezydium Rady Najwyższej na czele. Rzeczywistą władzę w Związku Radzieckim miało jednak kierownictwo Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, czyli tzw. Komitet Centralny, ze szczególnym naciskiem na tzw. Politbiuro czyli Biuro Polityczne. Przywódca Komitetu Centralnego sprawował najczęściej całkowitą władzę w państwie – skupiał w swych rękach władzę prawie absolutną.

W związku z przemianami lat 1989-90 i szybkim zmniejszaniu się wpływów Związku Radzieckiego, w 1990 r. w Związku Radzieckim wprowadzono stanowisko prezydenta, które zajął dotychczasowy Sekretarz Generalny Komitetu Centralnego – Michaił Gorbaczow. Był on pierwszym i jedynym prezydentem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ustąpił z urzędu prezydenta już po rozpadzie Związku Radzieckiego, w grudniu 1991 r. W pierwszych wolnych i powszechnych wyborach prezydenckich w Rosji zwyciężył Borys Jelcyn – został on jednak prezydentem nie Związku Radzieckiego, ale Federacji Rosyjskiej.

Główną działalnością Gorbaczowa na stanowisku prezydenta ZSRR było podejmowanie prób...

Podobne wypracowania