Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kurdowie - historia, konflikty, niepodległość. Charakterystyka grupy etnicznej Kurdów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kurdowie są jednym z najliczniejszych narodów (ponad 25, a według niektórych źródeł nawet 27 milionów ludzi), które nie posiadają własnego państwa. Naród ten zamieszkuje kilka krajów: wschodnią Turcję (mieszka tam ponad połowa Kurdów), Irak i Iran (tzw. enklawa chorezmijska), Syrię, także Afganistan, Kazachstan i Armenię (tzw. Czerwony Kurdystan). Kraina geograficzna, której obszar zamieszkuje większość Kurdów, nazywa się Kurdystanem. Pewna część Kurdów jest rozproszona także w innych krajach, m.in. we Francji czy w Szwecji.

Kurdowie używają języka kurdyjskiego (należącego do grupy języków irańskich), większość z nich jako religię wyznaje islam sunnicki.

Pochodzenie narodu Kurdów nie jest do końca jasne. Przypuszcza się, że pochodzą oni od Medów – kluczowym punktem ich powstania jest zdobycie Niniwy przez Kyaksaresa – władcy Medów, w 612 r. p.n.e. Medowie zostali w VII w. podbici przez Arabów (wtedy też ich znaczna część stała się wyznawcami islamu), a następnie przez Seldżuków. Od XVI wieku większość Kurdów zamieszkiwała Imperium Osmańskie, w XIX wieku miało miejsce kilka kurdyjskich powstań niepodległościowych.

Po upadku Imperium...

Podobne wypracowania