Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tybet - konflikt w Tybecie - przyczyny, opis, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tybet, obszar będący współcześnie częścią Chińskiej Republiki Ludowej – Tybetańskim Regionem Autonomicznym, w czasie swej długiej historii przez wiele wieków był niepodległym państwem. Co więcej, historia tego państwa jest nierozerwalnie związana z wyznawaną tam religią – buddyzmem. W czasie różnych kolei dziejów Tybet był zajmowany przez wojska mongolskie czy chińskie – stosunki Tybetu z Chinami, jako potężnym sąsiadem, zwykle były bardzo burzliwe. Podobnie było także w całym XX wieku.

Po zwycięstwie komunistów w Chinach w 1949 roku, armia chińska wkroczyła do Tybetu i zajęła jego wschodnią część. W kolejnym roku tybetańska delegacja w Pekinie podpisała porozumienie, w wyniku którego Tybet stawał się częścią Chińskiej Republiki Ludowej pod pewnymi warunkami: zapewnienia autonomii, utrzymania świątyń i zachowania dotychczasowego systemu politycznego Tybetu. Ewentualne niepodpisanie porozumienia przez Tybetańczyków skończyłoby się chińską inwazją i przymusową reintegracją niepodległego od 1911 r. Tybetu.

Choć pierwsze lata w Republice Chińskiej przebiegały stosunkowo spokojnie, w połowie lat 50. nasiliły się wymogi kolektywizacji (rolnictwo), przeciwko czemu wybuchło w Tybecie Wschodnim powstanie zbrojne....

Podobne wypracowania