Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Cat-Mackiewicz - biografia, życiorys

Stanisław Cat-Mackiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, publicystów polityczno-historycznych. Znany polityk o poglądach konserwatywnych, zaliczany do „Żubrów Kresowych”. 

Mackiewicz urodził się 18 grudnia 1896 roku w rodzinie ziemiańskiej herbu. Jego bratem był pisarz Józef Mackiewicz. Angażował się w życie polityczne już od najmłodszych lat, należał do „Petu” i „Zetu”. W czasie I wojny światowej pragnął dostać się do legionów Józefa Piłsudskiego, a przed odzyskaniem niepodległości został członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. 

W czasie wojny z bolszewikami wstąpił do 13. Pułku Ułanów Wileńskich. W 1920 roku ożenił się z Wandą Krahelską. W kolejnych latach założył i redagował gazetę „Słowo”. Był to dziennik wileński popierany przez kresowe środowisko ziemiańskie. W 1931 roku wyjechał do ZSRR, podróż opisał w książce pt.: „Myśl w obcęgach”. Po zamachu majowym stał się zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. 

W 1928-1935 był posłem na sejm z ramienia BBWR. A po śmierci Józefa Piłsudskiego znajdował się w opozycji wobec ostatnich rządów sanacji. Został uwięziony w obozie w Berezie Kartuskiej, ponieważ krytykował władze i ministra spraw zagranicznych. Z chwilą wybuchu wojny opuścił kraj i wyjechał na Zachód, wydawałw Londynie tygodnik „Lwów i Wilno”. 

Był premierem rządu na uchodźctwie od 1954do 1955 roku. Mackiewicz podejmował próbę nawiązania kontaktów z Jerzym Putramentem. W 1956 roku powrócił do Warszawy, jego powrotowi towarzyszyła oprawa propagandowa i duży rozgłos w kraju. W swoich książkach Mackiewicz toczył wojnę z polską emigracją, niektóre jego publikacje zostały odrzucone przez cenzurę, np. książka o polityce Józefa Becka. Nawiązał kontakt z paryską „Kulturą”, do której pisał do pseudonimem Gaston de Cerizay. Namierzony przez Służbę Bezpieczeństwa, która przedstawiła mu zarzut opublikowania w „Kulturze” fałszywych wiadomości o PRL-u. Do rozprawy jednak nie doszło. 

Mackiewicz zmarł 18 lutego 1966 roku w Warszawie. Pozostawił po sobie wiele publikacji, m.in. „Londyńczycy”, „Był bal”, „Myśl w obcęgach” i wiele innych. 

Podobne wypracowania do Stanisław Cat-Mackiewicz - biografia, życiorys