Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Cat-Mackiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Cat-Mackiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, publicystów polityczno-historycznych. Znany polityk o poglądach konserwatywnych, zaliczany do „Żubrów Kresowych”. 

Mackiewicz urodził się 18 grudnia 1896 roku w rodzinie ziemiańskiej herbu. Jego bratem był pisarz Józef Mackiewicz. Angażował się w życie polityczne już od najmłodszych lat, należał do „Petu” i „Zetu”. W czasie I wojny światowej pragnął dostać się do legionów Józefa Piłsudskiego, a przed odzyskaniem niepodległości został członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. 

W czasie wojny z bolszewikami wstąpił do 13. Pułku Ułanów Wileńskich. W 1920 roku ożenił się z Wandą Krahelską. W kolejnych latach założył i redagował gazetę „Słowo”. Był to dziennik wileński popierany przez kresowe środowisko ziemiańskie. W 1931 roku wyjechał do ZSRR, podróż opisał w książce pt.: „Myśl w obcęgach”. Po zamachu majowym stał się zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. 

W 1928-1935 był posłem na sejm z ramienia BBWR. A po śmierci Józefa Piłsudskiego znajdował się w opozycji wobec ostatnich rządów sanacji. Został uwięziony w obozie w Berezie Kartuskiej, ponieważ...

Podobne wypracowania