Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Osóbka-Morawski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Osóbka-Morawski to polski działacz polityczny o pseudonimie Janusz. Był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej od 1928 roku oraz członkiem Komitetu Centralnego Robotniczej Polskiej Partii Socjalistów. Morawski zasiadał w sejmie jako premier Rządu Tymczasowego i Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. 

Polityk urodził się 5 października 1909 roku w rodzinie wielodzietnej jako syn rolnika i pracownika tartaku. Szkołę podstawową ukończył w Bliżynie oraz podjął pracę przy budowie amunicji w Skarżysku. Objął posadę praktykanta gminnego, a następnie pracował w urzędzie gminy w Duraczowie. W tym okresie życia wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej i Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. Został zwolniony z pracy, ponieważ brał udział w agitacjach przed wyborami samorządowymi. 

W Wieluniu podjął działalność polityczną w Spółdzielczej Centrali Handlowej. W 1936 roku przyjechał do Warszawy i rozpoczął pracę w oddziałach Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczych. Był członkiem organizacji „Szklane Domy” Okręgowej Rady "Społem", Zarządu Towarzystwa Wolnomyślicieli, redakcji "Chłopskiej Prawdy" oraz sekretarzem Centralnej Sekcji Spółdzielczej przy Zarządzie Głównym TUR....

Podobne wypracowania