Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kukliński - zdrajca czy bohater? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Kukliński jest uważany za tajnego współpracownika CIA. Dla jednych patriota i narodowy bohater, dla innych to zwykły zdrajca, który prowadził działalność szpiegowską, m.in. wykradał plany i mapy oraz informował o najważniejszych sekretach Bloku Wschodniego. Jak można obecnie oceniać działalność polityka Kuklińskiego?

Z pewnością, warto przybliżyć sylwetkę postaci. Ryszard Kukliński urodził się w rodzinie robotniczej w 1930 roku jako syn Stanisława, żołnierza Miecza i Pługa, który podczas II wojny światowej został aresztowany za działalność konspiracyjną. Zaraz po wojnie, Kukliński pracował we Wrocławiu, gdzie pilnował fabryki mydła. Ukończył szkołę oficerską, służył w 9 Pułku Piechoty w Pile, służył jako oficer sztabowy i przygotował plan inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. 

W latach 1967-1968 był członkiem Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru Układów Genewskich. W tym okresie nawiązał współpracę z CIA w Niemczech, co potwierdza list ambasadora USA w Bonn. Planował spisek przeciwko ZSRR, jednak CIA poprosiło go o przekazywanie informacji, które mogłyby zaszkodzić ZSRR. W ciągu dziesięciu lat Kukliński przekazywał tajne informacje dotyczące Polski, ZSRR i Układu Warszawskiego. Dokumenty...

Podobne wypracowania