Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Jefferson - charakterystyka prezydentury Thomasa Jeffersona. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Thomas Jefferson był trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, jednym z tzw. ojców założycieli, którzy stworzyli zręby ustroju demokratycznej republiki USA pisząc Deklarację Niepodległości (1776 r.).

W wyborach prezydenckich 1800 r. brało udział czterech głównych kandydatów (partie Demokratyczno-Republikańska i Federalistyczna wystawiły po dwóch swoich przedstawicieli). Thomas Jefferson był kandydatem partii Demokratyczno-Republikańskiej. Mimo licznych oskarżeń i prób zdyskredytowania Jeffersona (np. zarzucano mu ateizm, pijaństwo, wróżono szybki wybuch wojny, jeśli tylko Jefferson zwycięży), to właśnie on zwyciężył w 36. głosowaniu Izby Reprezentantów, wcześniejsze 35 głosowań nie przyniosły żadnego rezultatu; Izba Reprezentantów wybiera prezydenta w sytuacji, gdy dwóch kandydatów w głosowaniu elektorskim zdobędzie jednakową liczbę głosów. W kolejnych wyborach prezydenckich – w 1804 r., obowiązywały wówczas nowe zasady wyborów – Jefferson został wybrany na drugą kadencję.

Thomas Jefferson został zaprzysiężony 4 marca 1801 r. Jego prezydentura cechuje się licznymi osiągnięciami zarówno w  sferze gospodarczej, jak i stosunków...

Podobne wypracowania