Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Jefferson - charakterystyka prezydentury Thomasa Jeffersona. Opracowanie

Thomas Jefferson był trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, jednym z tzw. ojców założycieli, którzy stworzyli zręby ustroju demokratycznej republiki USA pisząc Deklarację Niepodległości (1776 r.).

W wyborach prezydenckich 1800 r. brało udział czterech głównych kandydatów (partie Demokratyczno-Republikańska i Federalistyczna wystawiły po dwóch swoich przedstawicieli). Thomas Jefferson był kandydatem partii Demokratyczno-Republikańskiej. Mimo licznych oskarżeń i prób zdyskredytowania Jeffersona (np. zarzucano mu ateizm, pijaństwo, wróżono szybki wybuch wojny, jeśli tylko Jefferson zwycięży), to właśnie on zwyciężył w 36. głosowaniu Izby Reprezentantów, wcześniejsze 35 głosowań nie przyniosły żadnego rezultatu; Izba Reprezentantów wybiera prezydenta w sytuacji, gdy dwóch kandydatów w głosowaniu elektorskim zdobędzie jednakową liczbę głosów. W kolejnych wyborach prezydenckich – w 1804 r., obowiązywały wówczas nowe zasady wyborów – Jefferson został wybrany na drugą kadencję.

Thomas Jefferson został zaprzysiężony 4 marca 1801 r. Jego prezydentura cechuje się licznymi osiągnięciami zarówno w  sferze gospodarczej, jak i stosunków międzynarodowych. Jeśli chodzi o gospodarkę, to Jeffersonowi i jego administracji udało się zredukować zadłużenie kraju o ponad 30% (przyczyniło się do tego zmniejszenie wydatków na wojsko związane z polepszeniem stosunków z Francją). Co więcej, w czasie jego prezydentury zwiększyło się terytorium Stanów Zjednoczonych – Jefferson kupił od Napoleona Luizjanę, a w 1803 przyłączono także Ohio.

W kwestii stosunków międzynarodowych – Jefferson nie dopuścił do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w wojny napoleońskie, co osiągnął poprzez wprowadzenie embarga na handel z kupcami europejskimi; dzięki temu nie doszło do wmieszania się w konflikty morskie amerykańskich statków handlowych. W czasie prezydentury Jeffersona doszło także do wojny Stanów z Trypolitanią, która jednak zakończyła się dość szybko traktatem pokojowym. Trzeba dodać, że Jefferson doprowadził także do wprowadzenia zakazu sprowadzania niewolników z Afryki (1808 r.).

W 1809 r. prezydent Jefferson odmówił kandydowania na trzecią kadencję i przeszedł na emeryturę.

Podobne wypracowania do Prezydent Jefferson - charakterystyka prezydentury Thomasa Jeffersona. Opracowanie