Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Marcos - charakterystyka prezydentury Ferdinanda Marcosa. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ferdinand Marcos był filipińskim politykiem i prezydentem Filipin w latach 1966-1986.

Kariera polityczna Ferdinanda Marcosa rozpoczęła się po II wojnie światowej, po uwolnieniu Filipin spod okupacji japońskiej. Zaangażował się on wówczas w pracę pierwszego prezydenta niepodległych Filipin i został jego asystentem. W latach 1949-1959 wybrano go do filipińskiej Izby Reprezentantów, natomiast w latach 1960-1965 zasiadał w senacie. W 1965 r. Marcos został wybrany prezydentem Filipin, otrzymując aktywne wsparcie jednej z głównych filipińskich partii – Partii Narodowej.

Pierwsze lata rządów prezydenta Marcosa przyniosły dużą poprawę sytuacji w kraju – rozwijał się przemysł, rolnictwo, także edukacja. Demokratyczne sprawowanie władzy nie trwało jednak długo. Po wyborze na drugą kadencję w 1969 roku, prezydent Marcos systematycznie dążył do zwiększenia zakresu swojej władzy, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania parlamentu i uchwalenia nowej konstytucji, która w znaczący sposób poszerzała władzę prezydenta. Co więcej, w 1972 r. ze względu na nasilające się w kraju konflikty społeczne prezydent Marcos wprowadził stan wyjątkowy, w czasie którego aresztował wielu swoich przeciwników politycznych. Taki stan...

Podobne wypracowania