Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Raczkiewicz - charakterystyka prezydentury Władysława Raczkiewicza. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Raczkiewicz był polskim prezydentem na uchodźstwie w latach 1939-1947. Prezydentura Raczkiewicza rozpoczęła się w momencie, gdy dotychczas urzędujący prezydent Ignacy Mościcki został internowany w Rumunii, gdzie schronił się po wybuchu II wojny światowej. Dla wzmocnienia sprawności sprawowania władzy zza granicy, Ignacy Mościcki mianował Władysława Raczkiewicza swoim następcą (w oparciu o artykuły Konstytucji kwietniowej). Stało się to 30 września 1939 r.

W pierwszych dniach sprawowania urzędu Władysław Raczkiewicz przekazał znaczną część swoich uprawnień na rzecz premiera, którym 30 września mianowano Władysława Sikorskiego. Przekazanie części uprawnień premierowi nastąpiło w wyniku tzw. umowy paryskiej – było to pozakonstytucyjne (Konstytucja kwietniowa nie przewidywała takiej możliwości) zobowiązanie się prezydenta do sprawowania władzy w porozumieniu z prezesem rządu. Przyczyną porozumienia paryskiego były m.in. żądania opozycji oraz dobre kontakty Władysława Sikorskiego z rządem francuskim.

Władysław Raczkiewicz opuścił Rumunię i przedostał się do Francji, a następnie, jeszcze przed kapitulacją francuską, udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został do swojej śmierci.

Możliwości działania Prezydenta Polski na Uchodźstwie były dość ograniczone,...

Podobne wypracowania