Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tomasz Arciszewski (premier) - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tomasz Arciszewski był polskim politykiem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, a w rzeczywistości powojennej – premierem Polski na emigracji.

Tomasz Arciszewski urodził się w 1877 r. w niewielkiej miejscowości – Sierzchowy. Pierwsze lata edukacji odebrał w Radomiu i Lubani, w połowie lat 90. XIX wieku uzyskał w Sosnowcu pracę jako ślusarz. Istotnym wydarzeniem dla przyszłej kariery politycznej Arciszewskiego było zorganizowanie w fabryce strajku (1896 r.), w wyniku którego został zwolniony z pracy. Doszło wtedy do jego pierwszego kontaktu z Polską Partią Socjalistyczną, do której wstąpił w tym samym roku i w której działalność angażował się (zarówno na emigracji, jaki w kraju) aż do swojej śmierci w roku 1955.

Przed pierwszą wojną światową Tomasz Arciszewski działał m.in. w Londynie i Bremie (musiał wyjechać z Sosnowca ze względu na ryzyko aresztowania), kiedy jednak wrócił do kraju i rozpoczął odbudowę organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej w Zagłębiu – został aresztowany. W 1903 r. opuścił więzienie i kontynuował swoją działalność organizatorską wśród grup robotniczych, w których pracował: Zagłębia, Częstochowy, Łodzi, Podlasia, także Warszawy czy Lwowa Co więcej, prócz działalności...

Podobne wypracowania