Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mur berliński - powstanie, znaczenie. II kryzys berliński - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie muru berlińskiego wiąże się z decyzjami o wiele wcześniej podjętymi przez „wielką trójkę” tj. Franklina Delano Roosvelta, Józefa Stalina i Winstona Churchila. Wielka trójka zdecydowała na konferencji jałtańskiej w lutym 1945 r., że po zakończeniu II wojny światowej Niemcy zostaną podzielone na 4 strefy okupacyjne, które będą administrowane i kontrolowane przez Stany Zjednoczone, Związek Sowiecki, Wielką Brytanię i Francję. Także niemiecka stolica – Berlin - został podzielony na cztery strefy. Powoli między sojuszniczymi mocarstwami podczas II wojny światowej narastały sprzeczności, które były wynikiem zupełnie odmiennych wizji powojennej Europy i całego świata. 

Odmienne dążenia doprowadziły do tzw. zimnej wojny pomiędzy zachodem a wschodem. Berlin stał się areną rozgrywek pomiędzy ówczesnymi blokami politycznymi. W roku 1948 doszło do pierwszego poważnego kryzysu zimnej wojny, kryzysu berlińskiego, którego efektem była blokada Berlina poprzez ZSRS. 

23 maja 1949 roku powstała Republika Federalna Niemiec(RFN) z połączenia trzech zachodnich stref okupacyjnych pod nazwą Trizoni. Natomiast 7 października 1949 r. we wschodnich Niemczech została utworzona Niemiecka Republika Demokratyczna(NRD)....

Podobne wypracowania